ABD ile Rusya arasındaki nükleer silah anlaşmasının süresi uzatılacak

Kremlin'den gelen 'nükleer savaş başlıklarının dondurulması' teklifinin ardından Washington'dan yapılan açıklamada "ABD, teyit edilebilir bir anlaşma konusunda uzlaşmak için buluşmaya hazırdır" ifadeleri kullanıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Rusya’nın da diplomatlarını aynısını yapmakla teşvik etmesini bekliyoruz’’ dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD ile Rusya arasında şubat ayında süresi dolacak olan Yeni Stratejik Nükleer Silahların İndirimi Antlaşması’nın (New START) uzatılması için aylardır yapılan görüşmelerde tarafların tutumunun birbirine biraz daha yaklaştığı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ABD ile yaptıkları anlaşmanın bir seneliğine uzatılması teklifinde bulunduğu hatırlatılan açıklamasında, "Rusya, bu sürede ABD ile birlikte sahip olduğu nükleer savaş başlıklarının dondurulması konusunda siyasi sorumluluk üstlenmeye hazır. Bu, ABD'nin ek şartlar koşmaması durumda gerçekleşebilir" ifadelerine yer verilmişti.

Washington, Moskova’dan gelen anlaşmanın süresinin bir yıl daha uzatılması taahüdünü, bu bir yıl boyunca her iki tarafın da nükleer savaş başlıklarının mevzilendirilmesinin durdurulması koşuluyla olumlu karşıladı.

'DİPLOMATLAR DA TEŞVİK EDİLSİN'

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada iki ülkenin konuyla ilgili tutumunun birbirine daha yaklaştığı belirtildi. Açıklamada “Rusya, New START anlaşmasını bir yıl uzatarak, bu dönemde ABD ile birlikte mevcut nükleer savaş başlıklarının sayısını değiştirmemeye siyasi olarak bağlı kalacaktır’’ denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus da Rusya’nın teklifinin 'memnunlukla karşılandığını' kaydetti. Ortagus, "ABD, teyit edilebilir bir anlaşma konusunda uzlaşmak için buluşmaya hazırdır. Rusya’nın da diplomatlarını aynısını yapmakla teşvik etmesini bekliyoruz’’ dedi.

BEŞ YILA KADAR UZAYABİLİR

2010 yılında imzalanan New START, Rusya ve ABD'nin mevzilendirebileceği nükleer savaş başlığı, füze ve bombardıman uçağı sayısına kısıtlama getiriyor. Anlaşmanın ortadan kalkması stratejik nükleer savaş başlıklarının, füze ve bombaların ve onları taşıyan bombardıman uçaklarının konuşlandırılması konusundaki tüm sınırlamaların kalkmasına neden olacak. Bunun dünyanın en büyük iki nükleer gücü arasında Soğuk Savaş silah yarışını yeniden tetiklemesinden endişe ediliyor.

Anlaşmanın bir yıl uzatılması halinde tarafların birbirlerinin nükleer savaş başlığı sayısının dondurulmasına uyup uymadığını nasıl kontrol edeceği ise bilinmiyor. ABD ve Rusya liderlerinin anlaşması halinde anlaşmanın beş yıla kadar da uzatılabilmesi mümkün.

Moskova ve Washington aylardır süren görüşmelere rağmen anlaşmanın yenilenmesi konusunda uzlaşma sağlayamamıştı. ABD, New START anlaşmasını Çin’in de dahil olacağı daha geniş kapsamlı bir anlaşmayla değiştirmek istiyor. ABD, INF olarak bilinen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan geçen yıl çekilmişti. Anlaşma 500 ile 5 bin 500 km arası menzile sahip karadan havaya fırlatılan nükleer ve konvansiyonel füzeleri yasaklıyordu. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)