ABD heyeti Brüksel'de: Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık askeri destek

NATO toplantısına katılan ABD Savunma Bakanı, Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık askeri yardım paketini açıkladı. ABD Genelkurmay Başkanı ise Ukrayna'nın silah talepleriyle ilgili "Fazlasıyla verdik" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının başladığı 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'ya askeri ve insani yardım desteği 4 milyar doları aşan ABD, 1 milyar dolarlık destek paketi daha açıkladı. 

NATO karargâhının bulunduğu Brüksel’de yapılan Ukrayna Savunma Temas Grubu'na katılan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada da NATO ülkelerinin Ukrayna'ya silah desteği konusunda ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

Austin, Brüksel'de basın toplantısında Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık askeri yardım paketinde güdümlü çok namlulu roketatar mühimmatı, obüs topları, Harpoon kıyı savunma sistemlerinin bulunduğunu söyledi.

AĞIR SİLAH DESTEĞİ

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile birlikte basın toplantısına katılan Austin, söz konusu yardımın kapsamını şu şekilde açıkladı: 

“Bu pakette, Savunma Bakanlığı'nın envanterinden 12'nci destek paketi de yer alıyor. Pakette güdümlü ÇNRA mühimmatı, M777 obüs topları, onların çekici araçları ve 36 bin 155 mm obüs top mermisi yer alacak. Bu paket ayrıca Ukrayna’nın kendini savunmasına yardımcı olacak Ukrayna Güvenlik Yardımları İnisiyatifinden de 650 milyon dolarlık ekipman yardımı içermektedir. Burada da iki ek Harpoon kıyı savunma sistemi, binlerce telsiz, geçe görüş cihazları, termal araçlar ve diğer optik ekipman bulunuyor.”

ABD’nin uluslararası ortakları ile Ukrayna ordusuna yardım etmeye devam edeceğini söyleyen Austin, Almanya’nın üç ÇRNA sistemi Slovakya’nın ise Mi-17 tipi helikopter tedarik etme konusunda söz verdiğini hatırlattı. 

'UKRAYNA'NIN İSTEDİKLERİNİ VERDİK'

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise Ukrayna’nın daha uzun namlulu ve ağır silah taleplerine ilişkin "Ukrayna ordusunun resmi taleplerini fazlasıyla karşıladıklarını" söyledi. 

ABD’nin Ukrayna ordusuna 97 bin tank mühimmatı verdiğini aktaran Milley, “Onlar 200 tank istediler, 237 tane aldılar. 100 piyade muharebe aracı istediler, 300’den fazla aldılar. Yaklaşık 1600 civarında hava savunma mühimmatı istediler, 60 bin hava savunma mühimmatı teslim ettik. Biz derken uluslararası toplumu kastediyorum” dedi.

Milley, 260 roket sistemi taleplerine karşılık ABD’nin Ukrayna’ya 383 roket ve topçu sistemi sağladığına, Ukrayna ordusunun taleplerini en kısa sürede halletmeye çalıştıklarını söyledi. 

BIDEN ZELENSKİY'LE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Biden dün yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'le telefon görüşmesi yaptığını belirterek "Zelenskiy'i ABD'nin Ukrayna'ya 1 milyar dolar daha güvenlik yardımı yapacağı konusunda bilgilendirdim. Bu yardımlar arasında, ağır silahlar, kıyı savunma silahlarının yanı sıra Ukrayna'nın Donbas'taki savunma operasyonları için gerekli gelişmiş füze sistemleri için cephanelikler yer alacak" demişti. (DIŞ HABERLER)

 

Etiketler abd rusya ukrayna