ABD Dışişleri Bakanı Blinken İsrail'de: 'Hamas'ın açıklaması umut verici bir işaret'

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hamas'ın BMGK'de kabul edilen ateşkes ve rehine takası teklifi tasarısına yönelik yaklaşımının 'umut verici' olduğunu söyledi. Blinken, muhalefet liderleriyle de görüştü.

Antony Blinken ve Yoav Gallant. (Fotoğraf: Reuters)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7 Ekim'den bu yana çıktığı sekizinci Ortadoğu turunda, Mısır'ın ardından İsrail'e gitti. Blinken, Tel Aviv'de Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz ve eski başbakan ve ana muhalefet lideri Yair Lapid ile görüştü.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, İsrail Savaş Kabinesi'nden pazar günü istifa eden Gantz ve Lapid ile ayrı ayrı görüşen Blinken'in ofisinden yapılan açıklamada, Gantz'ın Blinken'e Gazze'deki rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin anlaşmaya varılması için müzakereciler üzerinde 'maksimum baskı' uygulama çağrısında bulunduğu ifade edildi. Açıklamaya göre, Gantz, görüşme sırasında ayrıca 'konuyla ilgili hükümet dışından yapılacak her türlü makul düzenlemeyi destekleyeceğini' söyledi.

Gantz, ayrıca Blinken'a Lübnan sınırında Hizbullah ile gerilimin sonlandırılmaması halinde 'İsrail'in vatandaşlarını korumak için güç kullanmaktan çekinmeyeceğini' söyledi.

BLINKEN, ANA MUHALEFET LİDERİYLE DE BİR ARAYA GELDİ

Ana muhalefet lideri Lapid'in ofisinden yapılan açıklamada da Lapid ve Blinken'in bir araya geldiği ifade edildi. Lapid, görüşmede Blinken'e, 120 rehinenin evlerine geri getirilmesinin 'tek hedef' olduğuna, rehine takası konusunda bir anlaşmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

BLINKEN: NETANYAHU, ATEŞKES TEKLİFİNE BAĞLILIĞINI YENİDEN TEYİT ETTİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) dün kabul edilen, ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı Gazze'de ateşkes ve rehine takası teklifi tasarısına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Blinken, Batı Kudüs'te 10 Haziran Pazartesi günü yapılan toplantıda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun tasarıya 'bağlılığını yeniden teyit ettiğini' ve Hamas'ın yaklaşımının 'umut verici bir işaret' olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hamas liderlerinden nihai bir söze halen ihtiyaç olduğunu ifade ederek, "Önemli olan budur, henüz buna sahip değiliz" ifadelerini kullandı. 

Dün İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile bir araya gelen Blinken, bugün erken saatlerde de Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşmüştü.

İsrail'den önce Mısır'da temaslarda bulunan Blinken, Katar ile Mısır'a 'ateşkes anlaşmasını imzalaması konusunda Hamas'a baskı yapması' çağrısında bulunmuştu.

TASARI, BMGK'DE KABUL EDİLDİ

ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze'de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) kabul edilmişti. 15 üyeli BMGK'de yapılan oylamada, ABD'nin sunduğu karar tasarısı 14 'evet' oyu alırken, Rusya 'çekimser' oy kullanmıştı.

Kararda, 3 aşamalı teklif uyarınca; ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedilmişti.

Tarafların anlaşmasının ardından ikinci aşamada, krizin nihai olarak sonlandırılması için geri kalan esirlerin tümünün serbest bırakılması talep edilen kararda, İsrail'in tüm Gazze'den çekilmesi istenmişti. Kararda, üçüncü aşamada, Gazze için birkaç yıla yayılan yeniden inşa planının başlatılacağı belirtilirken, hayatını kaybeden esirlerin de cesetlerinin teslim edilmesi öngörülmüştü.  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun 'belirlenen hedefler' gerçekleşinceye kadar saldırılarına devam edeceklerini ilişkin açıklamasına rağmen, kararda İsrail'in, ABD Başkanı Joe Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilmişti.

Hamas ise kararın ardından yaptığı açıklamada, BMGK'nın kararında yer alan maddelerin uygulanması konusunda aracılarla işbirliğine hazır olduklarını duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)