ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı: Çin ve Rusya'ya karşı bu gece savaşacak şekilde hazırlık yapmaya bakıyoruz

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Gilday, "Daha agresifleşmiş Çin ve Rusya'ya karşı bu gece savaşacak şekilde hazırlık yapmaya bakıyoruz. Bu her an, her zaman olabilir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Michael Gilday, Washington merkezli Atlantik Konseyi’nde "Belirsiz Bir Güvenlik Ortamında ABD Donanması" başlıklı panelde konuştu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, ABD donanmasının savaşa hazırlığının en büyük önceliği olduğunu anlatan Oramiral Gilday, hazırlıklarının Amerikan ordusunun en büyük rakibi olan Çin'e göre yapılması gerektiğini söyledi.

'ÇOĞU KİŞİ 2022'DE DOĞU AVRUPA'DA BİR KARA SAVAŞINI TAHMİN EDEMEDİ'

Gilday, çoğu kişinin 2022'de Doğu Avrupa'da bir kara savaşının çıkacağını tahmin edemediğini belirterek, ABD ordusunun "bu gece savaşacak şekilde hazır olması gerektiğini" vurguladı.

ABD’li amiral, "2018'den bu yana Çin ile ilgili konuştuklarımıza baktığımızda, 2018 Ulusal Savunma Stratejimizde büyük güç rekabetinden bahsediyorduk ve odak buydu. Şimdi ise daha da agresifleşmiş Çin ve Rusya'ya karşı bu gece savaşacak şekilde hazırlık yapmaya bakıyoruz. Muharip komutanlar farklı zaman çerçeveleri çiziyor ama bu her an, her zaman olabilir" dedi.

'ÇİN'İN TAYVAN'I OLASI İŞGALİNİ GÖZ ARDI EDEMEYİZ'

ABD ordusunun, "Çin'in 2027'de Tavyan'ı işgal edeceğine" ilişkin tahminini de değerlendiren Gilday, bu konuda sadece Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in söylediklerine değil Çin’in davranışlarına da bakmak gerektiğini dile getirdi.

Gilday "Son 20 yılda gördüğümüz kadarıyla 'Yapacağız' dedikleri her şeyi yaptılar. Dolayısıyla 2027 tahmini, bana göre, 2022 veya 2023 zaman penceresi olması gerekir. Çok da panik yaratmak istemem ama bu ihtimali de göz ardı edemeyiz. Bu olmayacakmış gibi davranamayız" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Stanford Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Çin’in Tayvan'ı işgal etme planını daha erken bir takvime aldığını belirtmişti. (HABER MERKEZİ)