ABD, Çin'den önce F-35C'nin enkazına ulaşmaya çalışıyor

ABD, Güney Çin Denizi'nde düşen F-35C tipi savaş uçağının enkazına Çin'den önce ulaşmak için çalışıyor. Uzmanlar uçakla ilgili bilgilere Çin'in de ulaşmak isteyeceğini belirtiyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Donanması, Güney Çin Denizi'nin dibindeki bir F-35C savaş uçağının enkazına Çin'den önce ulaşabilmek için zamana karşı yarışıyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 100 milyon dolarlık uçak pazartesi günü USS Carl Vinson uçak gemisinden kalkarken düşmüştü. Bu, ABD Donanması'nın en yeni ve gizli ekipmanlarla donanmış uçağı. 

Savaş uçağının enkazı uluslararası sularda olduğu için, diğer ülkelerin de enkazı çıkarması mümkün. Bölgeye ilk ulaşan ülke, en pahalı ve son teknolojiyle donatılmış bu uçağın sırlarına hakim olabilir.

Uçak, pazartesi günü bir tatbikat sırasında, uçak gemisinin güvertesine çarparak suya düşmüş ve kazada 7 kişi yaralanmıştı. ABD Donanması uçağın düştüğü yeri veya uçağı çıkarmanın ne kadar sürebileceğine dair bilgileri paylaşmıyor. 

'ÇİN UÇAĞIN ZAYIF NOKTALARINI ANLAMAK İSTEYECEKTİR'

Ulusal güvenlik uzmanları Çin ordusunun enkazı çıkarmakla ilgilenebileceğini söylüyor. Bölgeye en yakın ABD enkaz çıkarma gemisi ise 10 gün uzaklıkta.

Savunma uzmanı Abi Austen, bunun çok geç olacağını belirtiyor. Uçağın kara kutusunun pili o zamana kadar biteceği için enkazın yerini tespit etmek daha da zor olacak:

"ABD'nin bu enkazı geri alması hayati öneme sahip. F-35 uçan bir bilgisayar gibi. ABD Hava Kuvvetleri'nin diğer sistemlerine de bağlanıyor. Çin'in henüz böyle bir teknolojisi yok, bu yüzden enkaza erişmeleri bir teknolojik atılım yapmalarını sağlayabilir. F-35'in bağlantı teknolojilerini çözebilirlerse, uçak gemilerine karşı büyük bir avantajları olur."

ABD Genelkurmay Başkanlığı'nın eski danışmanlarından, geçmişte NATO ve Avrupa Birliği'nde de görev yapmış olan diplomat Austen'e göre Çin enkaza erişme hakkının olduğunu açıklarsa, bu durum ABD için bir 'stres testi' olabilir.

Truman Project adlı düşünce kuruluşundan Çin ve güvenlik analisti Bryce Barros, Çin'in siber casusluk sayesinde halihazırda uçağın iç tasarımına dair bilgisi olabileceğini söyledi.

Barros, "Uçağın kendisine de ulaşıp gerçek parçalarını görmek, bunların nasıl yerleştirildiğinden yola çıkarak zayıf noktalarını anlamak isteyeceklerdir" dedi.

'ÇİN'İN HELİKOPTERDEKİ DONANIM VE YAZILIMI ELE GEÇİRDİĞİNDEN EMİNİZ'

Bu tip olaylar daha önce de yaşanmıştı. 1974'te Soğuk Savaş'ın zirve yaptığı bir dönemde CIA, Hawaii açıklarında deniz tabanına oturmuş bir Rus denizaltısını enkazını dev bir mekanik kıskaç ile ele geçirmişti.

Ondan iki yıl önce de Çin, doğu kıyısında batan bir İngiltere denizaltısının enkazını gizlice çıkarmıştı.

2011'de Usame Bin Ladin'in evine düzenlenen operasyonda düşen ABD'nin bir "hayalet" helikopterinin de Çin tarafından ele geçirildiği düşünülüyor. Barros, "Çin'in helikopterdeki donanım ve yazılımı ele geçirdiğinden eminiz" diyor.

F-35C uçağının Çin tarafından ele geçirilmesini istemeyen ABD'nin önünde bir seçenek daha var: Enkazı torpido ile parçalamak.
Fakat bu seçenek henüz gündemde değil.

Etiketler ABD Çin F-35