ABD Büyükelçisi'nden 'Türkiye' açıklaması: 'Beklemeleri için sebep yok'

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Flake, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onayladığına ilişkin belge Washington'a ulaştıktan sonra F-16 satışıyla ilgili bildirimin Kongre'ye gönderileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Jeff Flake, İsveç'in NATO üyeliğinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi ve ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışı hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya katılmasına birkaç gün içinde nihai onayı vermesini beklediğini belirten Flake, resmi onay belgesi Washington'a ulaşır ulaşmaz ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 20 milyar dolar değerinde F-16 satışına ilişkin bildirimi derhal Kongre'ye göndereceğini söyledi.

'GÜNLER İÇİNDE GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUM'

Reuters'ın aktardığına göre, İsveç'in NATO'ya katılımına onay verildiğine ilişkin belgenin Erdoğan tarafından imzalanıp Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra Washington'a da gönderilmesi gerektiğine işaret edilirken, Flake, bugün verdiği röportajda, bunun 'günler içinde' olmasını bekleyip beklemediğine ilişkin soruya "Evet, bekliyorum" yanıtını verdi. "Parlamentonun burada eylemde bulunmasıyla birlikte Türkiye'nin beklemesi için hiçbir sebep görmüyorum" diyen ABD'li büyükelçi, "Dolayısıyla, bu Washington'a iletilir iletilmez (F-16 satışına ilişkin) Kongre bildiriminin de yapılmasını bekliyorum" diye konuştu.

Telefonla Reuters'a açıklamalarda bulunan Flake, İsveç'e verilen onayın Cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra Washington'a iletilmesi gerektiğine işaret ederek, "Bu olur olmaz bildirimin gerçekleşmesini bekleyeceğiz. Ve resmi bildirim olacak" dedi.

'HEPSİ DE MÜŞTEREK ÇALIŞMANIN DEĞERİNİ GÖRÜYOR'

ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kiti satışının hem Türkiye hem ABD Kongre üyeleri tarafından İsveç'in NATO üyeliğine verilecek onaya bağlandığı hatırlatılan haberde, ABD Başkanı Joe Biden'ın Kongre komitelerine bir mektup göndererek, Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılımına onay vermesinin ardından F-16 satışına ilişkin resmi bildirim sürecini başlatma niyetinde olduğunu belirttiği aktarıldı. 

Daha önce İsveç'in NATO'ya başvuru sürecinde Türkiye'nin 'çok meşru güvenlik ihtiyaçlarını' ele aldığını söyleyen Büyükelçi Flake, insan hakları endişeleri ve İsveç konusundaki gecikme dolayısıyla Türkiye'ye F-16 satışı konusunda çekinceleri olanlar da dahil olmak üzere ABD Temsilciler Meclisi ve Senato dışişleri komitelerinin liderleriyle iletişim halinde olduğunu anlattı. ABD Büyükelçisi Flake, sözlerini şöyle sürdürdü:

"F-16 satışıyla devam etmeden önce İsveç'in NATO üyesi olması gerektiğini güçlü şekilde hisseden Kongre üyeleri var. Ancak hepsi Türkiye'nin NATO'ya katılımının değerini görüyor; hepsi de F-16 modernizasyonu ile gelecek müşterek çalışmanın değerini görüyor" (DIŞ HABERLER)