ABD Başkanı Biden: Ne zaman silah lobisine karşı duracağız?

Teksas'ta 18'i öğrenci 21 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıya ilişkin Beyaz Saray'da açıklama yapan ABD Başkanı Biden, Kongre'ye silah satışlarında düzenleme yapılması çağrısında bulundu

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden, Teksas'taki bir ilkokulda 21 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıya ilişkin, "Biz neden bu kıyımla yaşamak zorundayız?" dedi. Asya ziyaretinden dönen ve Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Biden, eşi Jill Biden ile gazetecilerin karşısına çıkarak görevini devraldığında böyle bir konuşma yapmak zorunda kalmamak için dua ettiğini aktardı. Bir hafta önce New York'un Buffalo kentinde bir silahlı saldırı olduğunu anımsatan Biden, ülkede artan silahlı şiddete dikkati çekti.

Biden, "Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız?" ifadesini kullanarak, Kongre'ye silah satışlarında düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Bütün silahlı saldırılar olmasa da birçoğunun önlenebileceğini ve bunun için de harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Biden, "Ben artık bu konudan yoruldum" değerlendirmesini yaptı.

'NEDEN AMERİKA'DA OLUYOR?'

Biden, sözlerini, "Bu tarz silahlı saldırılar dünyanın başka yerlerinde nadiren oluyor. Oralarda da akli dengesi yerinde olmayan insanlar var, orada da aile içi problemi olan insanlar var ancak bu tarz toplu silahlı saldırılar bu kadar sıklıkla asla olmuyor. Peki neden Amerika'da oluyor ve biz neden bu kıyımla yaşamak zorundayız?" diye tamamladı. (AA)