ABD basını: Biden, zenginlerden alınan vergileri artırmayı hedefliyor

ABD Başkanı Biden'ın, zenginlerden alınan vergileri artıracağı öne sürüldü. ABD basınında yer alan haberlerin ardından Bitcoin 50 bin doların altına indi, New York borsası günü sert düşüşle tamamladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden'ın, ekonomi planının ikinci ayağını oluşturan 'Amerikan Aileler Planı' kapsamında çocuk bakımı ve eğitim gibi harcamaların finanse edilmesi için zenginlerden alınan vergilerin artırılmasını hedeflediği ileri sürüldü. New York Times ve Bloomberg'de yer alan haberlerin ardından Bitcoin 50 bin doların altına indi, New York borsası düşüşle kapandı.

'YÜZDE 39.6'YA YÜKSELECEK'

Biden'ın, eski başkan Donald Trump'ın 2017 yılında yüzde 37'ye indirdiği en üst gelir vergisi dilimini yüzde 39.6'ya çıkaracağı ileri sürüldü. Ayrıca, 1 milyon dolardan fazla kazananlar için sermaye kazançları üzerindeki vergilerin de artırılacağı ve söz konusu vergi oranının yüzde 20'den yüzde 39.6'ya yükseltileceği kaydedildi.

BITCOIN VE ETHEREUM'DA GERİLEME

Biden'ın zenginlere yönelik vergileri artırmayı planladığına ilişkin haberlerin ardından, Bitcoin 50 bin doların altına indi; yüzde 3.44'lük bir azalışla 49.903 doları gördü. Diğer kripto para birimlerinden Ethereum ise yüzde 10'luk düşüşle 2.140 dolar seviyesine geriledi.

Kripto para ve blockchain yatırım şirketi BlockTower Capital'in yetili isimlerinden Avi Felman, "Biden'ın vergi planına dair haberlerin ardından Bitcoin agresif bir şekilde düşmeye başladı" dedi.

NEW YORK BORSASI GÜNÜ DÜŞÜŞLE TAMAMLADI

New York borsası, günü sert düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, 300 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 0.94 azalarak 33.815,90 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 0.92 azalarak 4.134,96 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,94 azalışla 13.818,41 puana düştü. (AA/DIŞ HABERLER)