ABD ara seçimleri: Pensilvanya'dan aday olan Mehmet Öz kaybetti

ABD ara seçimlerinde Pensilvanya eyaletinde Cumhuriyetçi Parti'nin Senato adayı Mehmet Öz, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 1,3'lük farkla Demokrat Parti adayı John Fetterman'a karşı kaybetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de düzenlenen Kongre ara seçimlerinde Pensilvanya eyaletinde Cumhuriyetçi Parti'nin Senato adayı olan kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, seçimleri Demokrat Partili rakibi John Fetterman'a kaybetti. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın da desteklediği Öz, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 48,1 oy oranında kaldı. Fetterman ise oyların yüzde 49'4'ünü almayı başardı.

Ara seçimlerde şu ana kadar 35 Senato koltuğundan 19'unu Cumhuriyetçiler, 12'sini Demokratlar almış oldu. Visconsin, Geoergia, Nevada ve Arizona eyaletlerinde ise sonuçlar henüz netleşmedi. Associated Press'in (AP) açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Ohio ve Kuzey Carolina eyaletlerinde Cumhuriyetçi isimler seçimlerden galip çıktı. New Hampshire, Oregon ve Hawaii'de ise Demokrat adayların seçimi kazanmasıyla Demokratlar ellerindeki 3 koltuğu daha korumuş oldu.

AA'nın aktardığına göre Florida, Alabama, Güney Carolina, Kentucky, Indiana, Arkansas, Kansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Missouri, Louisiana, Idaho ve Iowa eyaletinde Cumhuriyetçi adaylar kazanmıştı. Ayrıca Oklahoma eyaletindeki 2 koltuğun da sahibi Cumhuriyetçiler olmuştu. Öte yandan Connecticut, Illiniois, Vermont, Maryland, New York, Colorado ve California'da Demokrat isimler seçimi kazanmıştı.

Açıklanan sonuçlara göre 100 koltuklu Senato'da şu anda hem Cumhuriyetçilerin hem Demokratların 48 koltuğu bulunuyor. 

TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE CUMHURİYETÇİLER AVANTAJLI

Seçimlerden önce Demokratların çoğunluğu elinde bulundurduğu Temsilciler Meclisi yarışında ise şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre Cumhuriyetçiler 198 sandalye kazanırken Demokratlar ise 167 sandalyenin sahibi oldu.

Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde 220, Cumhuriyetçiler ise 212 sandalyeye sahipti, 3 sandalye ise boştu. Temsilciler Meclisi'nde 218 sandalyesi bulunan parti meclis çoğunluğunu elde ediyor ve tüm komitelerin başkanlarını çoğunluğu elinde bulunduran parti atıyor. Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü ele almak için Cumhuriyetçilerin bu seçimlerde 9 sandalyeye ihtiyacı var.

Ülkede 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı ile 100 sandalyeli Senato'daki 35 koltuk için halk sandık başına gitti. Senatodaki 6 yıllık süresini tamamlamayan 29 Cumhuriyetçi ile 36 Demokrat seçimlere girmedi. Seçimlerde Senato'da çoğunluğun kimde olacağını özellikle, Pennsylvania ve Georgia'daki sonuçlar belirleyecek. Mevcut düzende Senatoda 50 Cumhuriyetçi ve 50 Demokrat senatör bulunuyor. 51 senatör sayısına ulaşan taraf, Kongre'nin bu kanadında çoğunluğun da sahibi olacak.