AB, Yunanistan'dan sınırına kurduğu 'ses topu' hakkında bilgi istedi: Endişeliyiz

Avrupa Birliği, Yunanistan'ın Türkiye'den gelen göçmenlerin geçişini engellemek amacıyla sınırına "ses topu" adı verilen cihazı kurmasından endişe duyduğunu ve Atina'dan bilgi istendiğini bildirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun, Yunanistan'ın 'göçmenlerin geçişlerini engellemek' için Türkiye sınırına çok yüksek ses çıkaran "ses topu" yerleştirdiğine yönelik haberler nedeniyle "endişeli" olduğu ve Atina'dan konu hakkında bilgi istediği bildirildi.

AB Komisyonu sözcülerinden Adelbert Jahnz, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtlarken, AB'nin dış sınırlarındaki altyapıdan üye ülkelerin sorumlu olduğunu hatırlattı.

'TEDBİRLER ORANTILI OLMALI'

Sınırlarda alınacak tüm tedbirlerin orantılı olması, temel haklara ve iltica hukukuna saygı göstermesi gerektiğini vurgulayan Jahnz, şunları dile getirdi:

"AB Komisyonu, ses topu adı verilen ekipmanın kullanıldığına yönelik haberlerden endişe duymaktadır. Görünüşe göre bu ekipman sınır geçişlerini caydırmak için kullanılıyor. AB Komisyonu, Yunanistan makamlarıyla irtibat halindedir. Kendilerinden bu konuda bilgi istedik."

Avrupa basınında çıkan haberlere göre, Yunanistan sınırda göçmenlerin geçişini engellemek için "dijital bariyer" kurdu. AB'nin sağladığı 3,7 milyar dolarla 200 kilometrelik sınırdan Avrupa'ya yasal olmayan yollardan geçişleri engellemek için son aylarda kurulan sistemin test edildiği belirtilmişti.

YAPAY ZEKAYLA ÇALIŞAN SİSTEMİN PARÇASI

Kamera ve sensörlerin bulunduğu yapay zekayla çalışan gözetleme ağının olduğu sistem kapsamında, yapay zekayla çalışan yalan dedektörleri, sanal sınır koruma botları ve kameralar gibi güvenlik kontrolleri test edilmişti.

Yunan polisine ait zırhlı aracın üzerine kurulan ve "ses topu" olarak adlandırılan uzun menzilli akustik cihazdan Türkiye sınırına doğru sağır edici sesler gönderilebilecek sistem insan hakları savunucularının tepkisini çekiyor. (AA)