AB mutasyon nedeniyle kriz toplantısı yapacak: İngiltere tamamen izole edilebilir

Korona virüsünün İngiltere'de yüzde 70 daha hızlı yayılacak şekilde geçirdiği mutasyon nedeniyle dünya diken üstünde. Avrupa Birliği, bugün İngiltere gündemiyle kriz toplantısı yapacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği, korona virüsünün İngiltere'de yüzde 70 daha hızlı yayılacak şekilde mutasyon geçirmesi nedeniyle toplanıyor. Birliğin İngiltere'yle her türlü hava ve kara ulaşımını kesme kararı alabileceği belirtiliyor. Avrupa Birliği'nin kriz toplantısı bugün saat 11.00'da başlayacak.

İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI: KONTROLDEN ÇIKTI

İngiltere Sağlık Bakanı Matthew Hancock geçtiğimiz hafta, ülkenin başkenti Londra'nın da dahil olduğu güney kentlerindeki hızlı vaka artışının arkasında, virüsün daha hızlı yayılacak şekilde mutasyon geçirmiş olmasının bulunduğunu söylemişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson cumartesi günü yaptığı açıklamada bu mutasyonun yüzde 70 oranında daha hızlı yayılan bir virüsü ortaya çıkardığını açıklamıştı. Hancock ise dün yaptığı açıklamada, yeni mutasyondan kaynaklı vakalar için "Kontrolden çıktı" demişti.

HANGİ ÜLKELER UÇUŞLARI ASKIYA ALDI?

Bu açıklamaların ardından, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülke İngiltere ile uçuşları askıya aldı. Şu an için Hollanda, Belçika, İrlanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa'nın yanı sıra Arjantin, Kolombiya, Şili, Kanada ve Kuveyt havalimanları İngiltere'den gelen uçuşlara kapalı. 

JOHNSON ACİL DURUM TOPLANTISI YAPACAK

Pfizer/BioNTech aşısının ilk uygulamaya başlayan ülke olarak İngiltere'nin son günlerde sahne olduğu olumlu atmosfer, bu gelişmelerle yerini bir alarm durumuna bırakmış durumda. Ülke çapındaki virologlar, daha hızlı bulaşan türün ülkenin hangi noktalarına kadar yayıldığını tespit etmeye çalışıyor. Başbakan Boris Johnson da bugün bir acil durum toplantısı yaparak hem salgını, hem de uluslararası seyahatin askıya alınmasını kurmaylarıyla görüşecek. (DIŞ HABERLER)