AB Liderler Zirvesi sona erdi: Türkiye ve Suriye ile tam dayanışma içindeyiz

Depremlerde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan AB Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirisinde, AB'nin yardımları artırmaya hazır olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi, göç ve ekonomi konularının görüşüldüğü oturumların ardından sonra erdi. AB liderleri, sınırları güçlendirme, geri dönüşleri ve AB içinde dayanışmayı artırma gibi konularda daha fazla çalışmak üzere anlaştı. Zirve, Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlamıştı.

ZİRVE BİLDİRİSİNDE DEPREM: YARDIMLARI ARTIRMAYA HAZIRIZ

AB Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirisinde depremlere yer verildi. Bildirinin, "Türkiye ve Suriye'deki deprem" başlıklı bölümünde, başsağlığı ve dayanışma ifadeleri yer aldı. Türkiye'ye 1600 kişilik arama ve kurtarma ekiplerinin gönderildiği kaydedilen bildiride, AB'nin yardımları artırmaya hazır olduğu, AB liderlerinin bağışçılar konferansı düzenlenmesi girişiminin memnuniyetle karşıladığı belirtildi. Bildiride, Suriye'deki depremzedeler için de insani erişimin sağlanması konusunda herkese çağrı yapıldığı, insani çabaların desteklenmesi için ilave kaynaklar ayrıldığı, BM himayesinde insani yardımların hızlıca gönderilmesi için çağrıda bulunulduğuna yer verildi.

LİDERLERDEN MEKTUP: TAM DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

 

Liderler, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben bir mektup yayımladı. Mektupta, "Halkınız yürek parçalayıcı bir çile çekiyor" ifadesini kullanan AB liderleri, depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti. Liderler, "AB ve üye ülkeler, bu trajedi karşısında Türkiye ve Suriye halkları ile tam dayanışma içindedir" ifadelerine yer verdi. 

Depremden hemen sonra hızlıca yardım sağlayabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını bildiren liderler, AB Komisyonu ve AB dönem başkanı olarak İsveç'in uluslararası toplumdan mali destek toplamak için mart ayında bir bağışçılar konferansı düzenlemek üzere girişimde bulunduğunu hatırlattı. Liderler, mektupta, "Türk makamlarıyla yakın koordinasyon içinde desteğimizi artırmaya hazırız. Düşüncelerimiz sizinle ve halkınızla birlikte olmaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

'GÜVENLİ' ÜLKELER BELİRLENECEK

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel, iki gün planlanan ancak bir günde bitirilen zirve toplantısı sonunda basın toplantısı düzenledi. Von der Leyen, göç konusunda birkaç yıldır gündemde olan ancak AB ülkelerinin henüz üzerinde uzlaşmaya varamadığı Göç ve İltica Anlaşması hakkında şu andaki İsveç ve sonraki İspanya AB dönem başkanlıklarında çalışmaları hızlandırma ve sonuçlandırma kararı aldıklarını söyledi. Ayrıca sınırları güçlendirme kararı aldıklarını belirten von der Leyen, bu amaçla iki pilot proje başlatacaklarını açıkladı. Von der Leyen'in verdiği bilgiye göre, bu kapsamda gözetleme kuleleri, kameralar, elektronik sınır takip teknolojileri, araçlar gibi altyapı artırılacak. Bunların oluşturulmasında AB fonlarının yanı sıra ulusal fonlar da kullanılacak.

AA'nın aktardığına göre, ayrıca hızlı ve adil iltica işlemleri ile iltica başvurusu kabul edilmeyenlerin ülkelerine geri gönderilmesi prosedürlerinin hayata geçirilmesi amacıyla pilot proje başlatılacak. Bu projeyi Frontex, Europol ve AB İltica Ajansı destekleyecek. İltica başvurusu kabul edilmeyen kişilerin hızlı geri dönüşlerinin sağlanması için çalışılacak. Bir AB ülkesinde verilen geri gönderme kararı diğer AB üyelerinde de geçerli olacak. İltica isteyen bir kişi başvurusunu bir başka AB ülkesinde yeniden yaparsa başvuru süreçleri sıfırdan başlamayacak. Von der Leyen, AB liderlerinin 'güvenli ülke listesini' daha fazla kullanmak üzere anlaştığını bildirdi. Buna göre ortak bir AB listesi oluşturulacak. Listede güvenli ülkeler belirlenecek. Bu ülkelerden gelip iltica başvurusu yapanların başvurularının büyük ölçüde kabul edilmemesi öngörülecek.

Ayrıca AB, düzensiz göçmenlerin geldikleri menşe ülkelerle iş birliğini artırmak için çalışacak. AB, bu ülkelere geri dönüşleri artırmak amacıyla teşvikler oluşturacak. Son olarak AB ülkelerinin "gönüllü dayanışma" mekanizmasının etkili şekilde kullanılması için çalışılacak.

RUSYA'YA YENİ YAPTIRIMLAR

AB'nin Rusya'ya karşı hazırladığı yeni yaptırımları hakkında konuşan von der Leyen, paketin yaklaşık 10 milyar euro'luk çeşitli ürünleri hedef alacağını ve bunlara ihracat yasağı uygulanacağını belirtti. 

Zirvede, AB ekonomisini ve rekabetçiliğini de değerlendirdiklerini vurgulayan von der Leyen, Avrupa'nın net sıfır emisyon alanındaki sanayisinin rekabet gücünü artırmak için hazırladıklarını yeni sanayi planını liderlere anlattığını söyledi. Von der Leyen, planın AB kamu destek kurallarının gevşetilmesi, mevcut AB fonlarının yeniden yönlendirilmesi, yeşil projelere onayların hızlandırılması, çalışanların becerilerinin bu alanlara yönlendirilmesi ve kritik ham maddelerde arz güvenliğini sağlamak amacıyla yeni ticaret anlaşmaları yapılmasını içerdiğini anımsattı. Bu konuda AB Komisyonu'nun mart ayı ortasına kadar somut yasa teklifleri hazırlayacağına dikkati çeken von der Leyen, konunun bir sonraki zirvede tekrar değerlendirileceğini sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)