AB, Afgan sığınmacılar için Türkiye ile iş birliği istiyor

Afgan sığınmacılar, Brüksel ile Ankara arasında görüş ayrılığı yarattı. Avrupa'da sığınmacılar konusunda Türkiye dahil bölge ülkelerine yardım önerisi öne çıkıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Radikal İslamcı Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinin ardından Afganistan'dan gelebilecek olası bir göç dalgası Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında görüş ayrılığı yarattı. Avrupa'da sığınmacılar konusunda Türkiye dahil bölge ülkelerine yardım önerisi öne çıkarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya Başbakanı Angela Merkel'e 'Türkiye'nin Afganistan kaynaklı ilave bir göç yükünü kaldıramayacağını' söyledi.

'YARDIM KOMŞU ÜLKELERDE YAPILMALI'

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Hristiyan Demokratlar, Afganistan'dan kaçanların bölge ülkeleri tarafından kabul edilmesini talep etti. Hristiyan Demokrat partilerin oluşturduğu Avrupa Halk Partisi Grubu Başkanı Manfred Weber "Olası sığınmacılara kim yardım etmek isterse, komşu ülkelerde çabuk ve kolayca yardım etmeli" dedi. Funke medya grubuna bağlı gazetelere konuşan Weber, Avrupa Birliği'nin buna destek vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

'ANKARA'NIN DA SORUMLULUKLARI VAR'

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Alman politikacı, sığınmacılar konusunda Ankara'nın da sorumlulukları olduğunu savundu. "Türkiye'nin sınırlarını koruma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor" diyen Weber, bunun AB'nin yeni mali destek taahhüdünün ön koşulu olduğunu belirtti.

'TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPILMALI'

AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson da Afgan sığınmacılar konusunda Türkiye ile iş birliği yapılması gerektiğini ifade etti. Welt am Sonntag gazetesine konuşan Johannson, AB üyesi ülkelere Afganistan'dan gelebilecek sığınmacı hareketleri karşısında hazırlıklı olma çağrısı yaptı. 2015 yılında Avrupa'ya gerçekleşen Suriyeli sığınmacı akınına işaret eden Johansson, "2015 yılındaki hatayı tekrarlamamamız gerekiyor. İnsanlar AB sınırlarına kadar dayanana kadar beklememeliyiz" dedi.

Taliban rejiminden kaçacak Afganlara bölgede ve komşu ülkelerde destek verilmesi gerektiğini vurgulayan İsveçli siyasetçi, Türkiye'nin de bu ülkeler arasında bulunduğunu söyledi.

'TÜRKİYE KALDIRAMAZ'

Türkiye ise Afganistan'dan gelebilecek yeni bir göç dalgası konusunda Avrupa'ya büyük sorumluluk düştüğünü savunuyor. Erdoğan'ın dün akşam Merkel'e yaptığı telefon görüşmesinde de Afgan sığınmacıların durumu ele alındı. Görüşme sonrasında İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Merkel'e "Afganistan ve İran'da gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğunu" söyledi. Açıklamaya göre Erdoğan, "halihazırda 5 milyon sığınmacıyı misafir eden bir ülke olan Türkiye'nin Afganistan kaynaklı ilave bir göç yükünü kaldıramayacağını" dile getirdi.

Erdoğan'ın Afganistan'dan gelen düzensiz göçün krize dönüşmemesi ve çözüme kavuşturulması için "Avrupa'ya önemli görevler düştüğünü" vurguladığı kaydedildi.

'AB ANLAŞMAYI GÜNCELLEMELİ'

Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'nin 18 Mart Mutabakatının tüm unsurlarıyla güncellenmesine dair Türkiye'nin haklı beklentisini karşılaması konusunda çekimser yaklaşımını sürdürmesinin göç alanındaki iş birliği potansiyelini menfi şekilde etkilediğini belirtti" denildi. Açıklamaya göre, Erdoğan görüşmede Merkel'e "18 Mart Mutabakatı tüm unsurlarıyla tatbik edilmeden Avrupa Birliği'nin Türkiye'den daha fazla beklenti içerisine girmesinin gerçekçi olmadığını" söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel'in Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer tarafından yapılan açıklamada ise iki liderin görüşmede başta Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere uluslararası örgütlerin Afganistan ve komşu ülkelerdeki çalışmalarını desteklemede "sıkı iş birliği" yapma konusunda uzlaştığı aktarıldı. Ayrıca iki liderin "korunmaya ihtiyacı olan kişilerin Afganistan'dan tahliyesinin öncelikli" olduğunu ifade ettiği belirtildi. (DW Türkçe)