AA: ABD, Filistin ve İsrail arasında arabuluculuk yapacak

Filistin Yönetimi Sosyal Kalkınma Bakanı ve Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Üyesİ el Mecdelani, ABD'den gelen heyetin bugün Filistin yönetimi ve İsrail ile görüşmeler yapacağını açıkladı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'den İsrail'e gelen siyasi ve güvenlik yetkililerinden oluşan heyetin, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki gerilimin düşürülmesi için İsrail ile Filistin yönetimi arasında bugün arabuluculuk çalışmalarına başlayacağı belirtildi. AA'nın aktardığına göre, Filistin Yönetimi Sosyal Kalkınma Bakanı ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Ahmed el Mecdelani, ABD'li heyetin İsrail'in bölgede yarattığı gerilime son verilmesi için Filistin ve İsrail tarafıyla ayrı ayrı görüşmelerde bulunacağını söyledi. ABD'li arabulucu heyetin, İsrail'in uygulamalarıyla ilgili temel sorunları belirlemeye çalışacağını ifade eden Mecdelani, bu konular arasında İsrail'in topladığı Filistin vergi gelirlerinden yapılan kesintiler ve Filistinlilere ait köy ve kentlere yönelik baskınların da olduğunu dile getirdi.

Filistin yönetiminin İsrail ile güvenlik koordinasyonunu durdurduğunu hatırlatan Mecdelani, gerçekçi taahhütlere ve tatmin edici bir anlaşmaya varılmadıkça Filistin'in son dönemde aldığı kararların geçerli olacağını belirtti. Filistinli yetkili, "Şu anda asıl hedef, belirli bir zaman dilimi çerçevesinde mevcut gerilimi durdurarak sükûnete geri dönmek. Daha sonra durum değerlendirilir ve Filistin tarafı, işgale son verecek yeni bir siyasi ufuk açmak için bu sürecin devam edip etmemesine karar verir" ifadelerini kullandı.

'SOMUT ADIMLAR İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRECEK'

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki günlük İsrail-Filistin temaslarını tamamladıktan sonra dün düzenlediği basın toplantısında, İsrail ve Filistinli muhataplarıyla yaptığı görüşmelerde iki taraftan da gerilimin düşürülmesi için birtakım yapıcı teklifler geldiğini, ekibinden üst düzey isimlerin bölgede kalarak 'somut adımlar için görüşmelerini sürdüreceğini' söylemişti.

Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesine yönelik adımlarla ilgili İsrail'i uyaran Blinken, "ABD iki devletli çözüme ulaşmayı engelleyecek yerleşimlerin genişletilmesi, kaçak yerleşimlerin yasallaştırılması, Batı Şeria'nın ilhakına doğru hamleler, Kudüs'teki kutsal mekanlarda statükonun bozulması, yıkımlar ve zorla evden çıkarmalar, tahrik ve şiddete göz yumma dahil tüm bu yöndeki adımlara karşı çıkıyor" ifadesini kullanmıştı.

CENİN'DEKİ BASKINDAN SONRA GERİLİM YÜKSELDİ

İsrail'in geçen hafta Batı Şeria'nın kuzeyinde bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskın bölgede gerilimi tırmandırdı. Cenin'de 10 Filistinlinin öldürüldüğü baskını Doğu Kudüs’te bir yerleşim biriminde Yahudi yerleşim biriminde 7 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırı izlemişti.

Doğu Kudüs'ün Silvan Mahallesi'nde de 28 Ocak'ta 13 yaşında bir Filistinlinin düzenlediği silahlı saldırıda biri ağır 2 İsrailli yaralanmış, Yahudi yerleşimciler de Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere, evlerine ve araçlarına saldırmıştı. İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu 2023'ün başından bu yana aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 35 Filistinli öldürüldü. (DIŞ HABERLER)

Etiketler Filistin İsrail ABD