83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan yine tahliye edilmedi

Tuğgeneral Bahtihar Aydın suikastiyle ilişkili olduğu iddiasıyla 26 yıldır cezaevindeki 83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan yine tahliye edilmedi. Özkan, korona virüse yakalandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'deki cezaevlerinde hapis yatan bin 605 hasta tutukludan biri olan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, bugün yine hâkim karşısındaydı. Henüz ispat edilmemiş bir suç nedeniyle 26 yıldır cezaevinde bulunan Özkan, 10’dan fazla ağır hastalığına rağmen yine tahliye edilmedi. Duruşma, 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesi ve sonrasında Diyarbakır’ın Lice ilçesinin yakılması ile ilgili kamu görevlilerinin beraat ettiği davanın Yargıtay sonucunun beklenmesi için 17 Mart'a ertelendi. 

DW Türkçe'den Felat Bozarslan'ın haberine göre, ağır hastalıklarına rağmen cezaevinde tutulan Mehmet Emin Özkan, 3 Aralık günü Adalet Bakanlığı talebi ile cezaevinde kalıp kalamayacağının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. İstanbul’a götürülen Özkan, Adli Tıp muayenesinden sonra Diyarbakır'daki D Tipi Kapalı Cezaevi’ne geri getirildi. Cezaevine getirildikten sonra rahatsızlanan Özkan’a korona virüs testi yapıldı. Test sonucu pozitif çıkan Özkan önce karantinaya alındı, daha sonra Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Beş gün boyunca tedavi gören Özkan, yatağa kelepçelendiği için hastanede kalmak istemedi. Bunun üzerine yeniden cezaevine gönderilen Özkan, birlikte kaldığı oğlu Ahmet ile birlikte karantinaya alındı. Sık sık tansiyon problemi yaşayan Özkan’ın bugün yapılan korona virüs testi de pozitif çıktı.

Serbest kalma umudu sonraki duruşmaya kaldı

Cezaevindeki karantina koğuşunda oğluyla birlikte kalan ve sağlık durumu gittikçe kötüleşen Özkan’ın serbest kalma umudu bir sonraki duruşmaya veya Yargıtay’ın vereceği karara kaldı.  

26 YILDA 5 KEZ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

1996 yılında sağlıklı bir şekilde girdiği cezaevinde 26 yıl geçiren Mehmet Emin Özkan, bu sürede çok sayıda hastalığa yakalandı, 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 kez de anjiyo oldu. Özkan’ı 2015 yılında yüzde 87 oranında ağır hasta olduğu ve cezaevinde kalamayacağı yönünde verilen raporsa 2019’da yapılan bir başka kontrolde kaldırıldı. Şu ana kadar 6 ayrı cezaevi değiştiren Özkan’ın halen 10’dan fazla ağır hastalığı bulunuyor. Cezaevi’nde yeme, içme, giyinme ve banyo ihtiyaçlarını karşılayamayan Özkan, başka bir suçtan tutuklu olan oğlu Ahmet ve diğer tutukluların yardımı ile yaşamını devam ettirmeye çalışıyor.

83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın yeniden yargılandığı davanın duruşması Adana'da yapılıyor. Yedi yıldan beri süren davanın duruşması 17 Mart'ta görülecek. Ancak hukukçular, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özkan için özel af yetkisini kullanmasını istiyor. (Kaynak)