82 yaşındaki Wally Funk, uzaya çıkan en yaşlı insan oldu

Milyarder Jeff Bezos’la birlikte uzaya giden 82 yaşındaki Wally Funk, insanlık tarihinde uzaya çıkan en yaşlı kişi oldu. Funk, 1960’larda astronot olmak için eğitilmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Amazon’un sahibi Jeff Bezos’la birlikte uzaya çıkan 82 yaşındaki Wally Funk, insanlık tarihinde uzaya çıkan en yaşlı kişi unvanını elde etti.

BBC’nin haberine göre, geçen 60 yıldır uzaya çıkmak için uğraş veren Funk, “O kadar yükseğe çıkacağımı hiç düşünmemiştim” dedi. Wally Funk, Bezos, Bezos’un kardeşi ve 18 yaşında Oliver Daemen, New Shepard roketi ile uzaya çıkmıştı.

3 BİN KİŞİYE UÇUŞ EĞİTİMİ VERDİ

1960’larda astronot olmak için eğitilen bayan Funk, kadın olduğu için uzaya gönderilmemişti. 1939’da New Mexico’da doğan  ve ömür boyu uçma tutkusu içinde yaşadığını belirten Funk, ilk uçuş dersini 9 yaşında aldı. O tarihten bu yana 19 bin 600 saat uçan Funk, 3 bin kadar kişiye uçuş eğitimi verdi.

1961’de 21 yaşında Uzaydaki Kadınlar programı için gönüllü olan Funk, programın aniden durdurulması nedeniyle kendisi ile birlikte programa katılan diğer 12 kadınla birlikte NASA’nın uzay uçuşlarına katılmaktan mahrum edildi. Ancak Funk Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu'nun ilk hava güvenliği araştırmacısı ve bir ABD askeri üssündeki ilk uçuş öğretmeni oldu. (AjansBizim)

 


BAŞLIĞI KOPYALA  ÖZETİ KOPYALA