8 Mart yürüyüşüne katılması engellenen kadınlara dava

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılmak için Kadıköy Vapur İskelesi'ne gelen ve burada gözaltına alınan kadınlara 'yaya veya araç trafiğine engel olmak' gerekçesiyle dava açıldı.

Polis, bu sene de İstiklal Caddesi'nde yapılmak istenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne engel oldu.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kadın Savunma Ağı üyesi 40 kadın, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılmak üzere Kadıköy Vapur İskelesi'ne geldi. Kadınlar burada polis tarafından gözaltına alındı.

Kadın Savunma Ağı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, kadınlar hakkında "yaya veya araç trafiğine engel olmak" gerekçesiyle dava açıldığını belirterek tepki gösterdi. Paylaşımda "8 Mart yürüyüşlerine katılmak kanuna aykırı değil, temel bir haktır. Haklarını savunan kadınları değil, erkek şiddetini engelleyin! Öfkeliyiz, soruşturmayı da iddianameyi de kabul etmiyoruz. Feminist mücadelemizden vazgeçmiyoruz" denildi.

'SUÇ YARATMAYA ÇALIŞMAYIN'

Kadın Savunma Ağı, konuyla ilgili bir de basın açıklaması paylaştı. Açıklamada "Haksız bir şekilde gözaltına alınan arkadaşlarımız değil, bu ülkede her gün kadınların, transların ve çocukların şiddete maruz bırakılmasına göz yumanlar, katilleri serbest bırakanlar, İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekenler suçludur" ifadeleri yer aldı. Açıklamada iddianamede yazılanlara da cevap verilerek şunlar denildi:

"İddianamede yazdığınız; 'Emine’nin kocası ödesin zamlara isyan', 'feminist dünya yaratalım', '20 yıldır yine yeni yeniden feminist isyanla diren', 'susma haykır lezbiyenler vardır', 'gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin job inadına isyan inadına özgürlük', 'yaşasın feminist mücadelemiz', 'patronsuz pezevenksiz bir dünya istiyoruz' ifadeleri suç değildir. Bu ülkede yıllardır eşit ve özgür yaşamak için sürdürdüğümüz mücadelenin politik ifadeleridir. 

İddianamede araç ve yaya trafiğini kapatacak şekilde yürüyüş yapıldığı yazmaktadır. 40 kişinin sokakta yürüyüşü Kadıköy gibi kalabalık bir yerde yaya veya araç trafiğine engel olamaz. Suç yaratmaya çalışmayın.  

Karaköy’e geçmek üzere iskeleye gelindiğinde vapura binilmesine izin vermeyen çevik kuvvet kadınların etrafını çevirerek ne vapura binilmesine ne de grubun dağılmasına izin vermiştir. Polis arkadaşlarımızı darp ederek ve ters kelepçe yaparak gözaltına almıştır. Ulaşım haklarını da temel haklarını da gasp etmiştir. 8 Mart yürüyüşlerine katılmak kanuna aykırı değil, temel bir haktır." (HABER MERKEZİ)