7'si belediye çalışanı 9 kişiye 'ihaleye fesat karıştırma' gözaltısı

Kuşadası Belediyesi'nde 'ihaleye fesat karıştırma' soruşturmasında 7'si açığa alınan belediye personeli olan 9 kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kuşadası Belediyesi'nde ihaleye fesat karıştırıldığı şüphesiyle açığa alınan 7 kişi ile bir şirket sahibi 2 kişi gözaltına alındı. Belediye, gözaltı işleminin yasal sürecin devamı olduğunu, belediyeye yönelik yapılmadığını açıkladı. 

DHA'nın aktardığı bilgilere göre, dün gece yapılan operasyonda fen işleri müdür vekili F.Ç. ile yardımcısı Ö.Ö. ve belediye çalışanları M.A., K.K., E.T., K.C., D.Ş. ile ihaleyi kazanan firmanın sahipleri T.B. ve Z.B. gözaltına alındı. Evlerinde ve iş yerlerinde arama yapılan kişiler, 'ihaleye fesat karıştırma', 'resmi belgede sahtecilik', 'rüşvet' suçlamaları ile ilgili ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

'OPERASYON BELEDİYEYE DEĞİL'

Kuşadası Belediyesi de gözaltına alınan personelle ilgili açıklama yaptı. Gözaltı işleminin, yasal sürecin devamı niteliğinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Belediyemize yönelik bir operasyon söz konusu değildir. Belediyemiz tarafından yapılan bir ihale ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından sürdürülen inceleme neticesinde, soruşturmanın selameti açısından, Mülkiye Müfettişlerince ve belediye yönetimimiz tarafından açığa alınan personellerimiz bugün sabah saatlerinde ifadeleri alınmak üzere evlerinden gözaltına alınmıştır. Bazı yayın organlarında iddia edilenin aksine belediyemize yönelik bir operasyon söz konusu değildir. Gözaltı işlemi başlatılan yasal sürecin devamı niteliğindedir. Kuşadası Belediyesi yönetimi olarak kamunun zarara uğratılmasına neden olacak herhangi bir ihmale ya da girişime dün olduğu gibi bugün de izin vermemiz ya da göz yummamız söz konusu dahi olamaz. İhmali bulunan her kim olursa olsun gerekenin yapılabilmesi için bizler de üzerimize düşeni yerine getirmeye ve şeffaf belediyecilik anlayışımız gereği konu ile ilgili gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz." (HABER MERKEZİ)