71. Berlin Film Festivali'nin 'yaz özel' bölümü başladı

71. Uluslararası Berlin Film Festivali'nin ikinci bölümü başladı. 20 Haziran'a kadar devam edecek 71. Berlinale'nin yaz özel bölümü kapsamında 16 açık hava sinemasında 126 film gösterilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'nın başkenti Berlin'de bu yıl korona virüsü salgını tedbirleri nedeniyle iki bölüm halinde düzenlenen 71. Uluslararası Berlin Film Festivali'nin (Berlinale) yaz özel bölümü olarak adlandırılan ikinci bölümü başladı. Açılış töreni, Berlinale yaz özel bölümü için tarihi Müzeler Adası'nda (Museuminsel) kurulan açık hava sinemasında düzenlendi.

Covid-19 tedbirlerine uyularak düzenlenen törene, Almanya hükümetinin Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters, Adalet Bakanı Christine Lambrecht, Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner, Berlinale yönetimini oluşturan Mariette Rissenbeek ve Carlo Chatrian ile birçok isim katıldı.

Törenin ardından festivalin Berlinale Özel bölümünde yer alan, Kevin Macdonald'in yönettiği ve oyuncu Jodie Foster'ın oynadığı "The Mauritanian" filminin gösterimi yapıldı.

26 FİLM GÖSTERİLECEK

Seyircilere açık olan, 20 Haziran'a kadar devam edecek 71. Berlinale'nin yaz özel bölümü kapsamında 16 açık hava sinemasında 126 film gösterilecek.

1-5 Mart tarihlerinde çevrimiçi düzenlenen 71. Berlinale'nin ilk bölümünde sektör temsilcileri festivalde gösterilen filmleri izlemiş ve Berlinale jürisi, yarışma bölümünde yer alan 15 film arasından Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödüllerini kazanan filmleri açıklamıştı.

71. Berlinale'de ödüllerin kategorileri ve kazananlar şöyle:

  • En İyi Film (Altın Ayı): Radu Jude / Bad Luck Banging or Loony Porn
  • Jüri Büyük Ödülü: Ryusuke Hamaguchi / Wheel of Fortune and Fantasy
  • En İyi Yönetmen: Denes Nagy / Natural Light
  • En iyi Başrol Oyuncu: Maren Eggert / Ich bin dein Mensch
  • En İyi Yardımcı Oyuncu: Lilla Kizlinger / Rengeteg-mindenhol latlak
  • En İyi Senaryo: Hong Sangsoo / Introdaction
  • En İyi Sanatsal Performans: Yibran Asuad / Una pelicula de policias
  • En İyi Kısa Film (Altın Ayı) : Nanu Tudor / My Uncle Tudor

(AA)