7 yıl sonra ilk: İran, Birleşik Arap Emirlikleri'ne büyükelçi atadı

İran, kendisiyle diplomatik ilişkilerini 2016 yılında maslahatgüzar seviyesine indiren Birleşik Arap Emirlikleri'ne Rıza Amiri'yi Abu Dabi Büyükelçisi atadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) 7 yılın ardından büyükelçi atadığını açıkladı. Buna göre, Dışişleri Bakanlığı,  Abu Dabi Büyükelçisi olarak Rıza Amiri’yi görevlendirdi.

AA'nın İran resmi haber ajansı IRNA'dan aktardığına göre, konuya ilişkin açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı, Abu Dabi Büyükelçisi olarak atadığı Rıza Amiri’nin yakında Abu Dabi’ye giderek yeni görevine başlayacağını duyurdu. 

Dışişleri Bakanlığı Yurtdışındaki İranlılar Genel Müdürü olan Rıza Amiri, daha önce İran’ın Cezayir, Sudan ve Eritre büyükelçiliği görevlerinde bulunmuştu.

Ne olmuştu?

Suudi Arabistan'da 2 Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr'in de bulunduğu 47 kişi 'terör' suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İranlı göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Bunun üzerine Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan İran'la diplomatik ilişkilerini kesmiş, BAE ise ilişkilerini maslahatgüzar seviyesine indirerek Tahran Büyükelçisi olarak görev yapan Seyf Muhammed Ubeyd ez-Zeabi'yi ülkesine geri çağırmıştı.

İki ülke arasındaki görüşmelerin sonucunda BAE’nin Tahran Büyükelçisi iken 2016'da ülkesine geri çağrılan Seyf Muhammed Ubeyd ez-Zeabi yaklaşık 7 yıl aranın ardından 9 Eylül 2022’de eski görevine devam etmek üzere İran'a gelmişti. (DIŞ HABERLER)