İçişleri'nden 56 saatlik kısıtlama hatırlatması: Market, manav, kasap açık olacak

İçişleri Bakanlığı, bugün saat 21.00'da başlayacak olan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasının ayrıntılarını duyurdu. Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerin bugün (CUMA) saat 20.00’ye kadar, Cumartesi ve Pazar ise 10.00-17.00 arasında açık olacağının hatırlatıldığı İçişleri genelgesinde vatandaşların yoğunluğa sebep olmayacak şekilde hareket etmesi istendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Covid-19 salgınıyla mücadele amacıyla uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının dördüncüsü bugün saat 21.00 itibarıyla başlıyor. İçişleri bakanlığı Pazartesi 05.00'de son bulacak 56 saatlik kısıtlamanın ayrıntılarını açıkladı.     

Yasak boyunca vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmalarında  herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirlerin alındığı belirtilen açıklamada şu maddeler yer aldı: 

MARKET, KASAP, MANAVLAR AÇIK

• Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler bugün (CUMA) saat 20.00’ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 arasında açık olacaktır. Belirtilen süre içinde market ve bakkallar telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün saat 20.00’ye kadar paket servis+ gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek. Bu işyerleri Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-24.00 arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecekler.

• Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.
• Online sipariş firmaları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecekler.

• Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (Cumartesi-Pazar) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebileceklerdir.

'YOĞUNLUK YARATMAYA GEREK YOK'

• Sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle temel ihtiyaç malzemesi temini amacıyla fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, lokanta/restoran ve pastanelerde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmamaktadır.

• Bu nedenle vatandaşlarımızdan sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı saat olan 21.00 den önce evlerinde/ikametlerinde olacak şekilde hareket etmelerini, başta büyükşehirlerimiz olmak üzere trafikte oluşabilecek yoğunluklar göz önünde tutarak gerekli tedbirleri almaları hususunu bir kez daha istirham ediyoruz.