55 kişilik 'infaz listesi'ni doğrulayan Alman polisi, Celal Başlangıç’ı can güvenliği konusunda uyardı

Alman polisi, gazeteci Başlangıç’ı can güvenliğinin tehlikede olduğu konusunda uyardı. Polis Başlangıç'a, adının 'yurt dışındaki Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik listede yer aldığını' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Alman polisi, Köln kentine yaşayan Artı Gerçek ve Artı TV Genel Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç'ı can güvenliği konusunda uyardı. Celal Başlangıç, "Evime gelen Alman polisleri bir üçüncü listeden bahsederek, yurt dışında yaşayan Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik bir liste olduğunu ve adımın bu listede yer aldığını söyledi" dedi. Öte yandan, Berlin'deki evinde 7 Temmuz'da saldırıya uğrayan Artı Tv programcısı Erk Acarer de yeniden tehdit edildi.

Erk Acarer, 7 Temmuz’da da Almanya’nın Berlin kentinde bulunan evinin bahçesinde üç kişinin yumruklu ve bıçaklı saldırısına uğramıştı. Ardından ‘jitemkurt’ adlı hesap, Avrupa’da yaşayan 21 muhalif gazeteci, sanatçı, aydın ve yazar hakkında infaz listesinin olduğunu ve öldürülecekleri yönünde paylaşımlarda bulunmuştu. Yapılan paylaşımda ellerinde ölüm kararı alınmış bir listenin olduğu, ‘arkanıza dikkat edin’ gibi tehditlerde bulunulmuştu. HDP Milletvekili Alican Önlü, söz konusu listeyi Meclis gündemine taşıyarak, soru önergesi sunmuştu.

'ÜÇÜNCÜ BİR LİSTEDEN BAHSETTİLER'

Listede adı bulunan gazetecilerden Celal Başlangıç ise Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada, iki kriminal Alman polisinin 16 Temmuz cuma günü Köln’de yaşadığı eve gelerek can güvenliğinin tehlikede olduğu konusunda kendisini uyardıklarını, yakın zamanda gündeme gelen ‘infaz listesi’nin varlığını da doğruladıklarını söyledi. Başlangıç, “21 kişilik yayınlanan listedeki isimleri biliyorduk. Sonra 43 kişilik bir liste daha olduğu konusunda bir bilgi yayılmıştı ama bu listede yer alan isimler kimler bilinmiyordu. Evime gelen Alman polisleri bir üçüncü listeden bahsederek, yurt dışında yaşayan Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik bir liste olduğunu ve adımın bu listede yer aldığını söyledi" dedi.

'POLİS CİDDİYE ALIYOR GİBİ GÖRÜNÜYOR'

"Polislerin söylediklerinden ortada konuya ilişkin yürütülen bir soruşturma olduğunu anladık" diyen Başlangıç, "Davayla ilgilenen bir polis ve bir dava dosyası var. Avukatımız bu konu ile ilgileniyor ve bilgi almaya çalışıyor. Alman polisinin ciddiye aldığı bir dosya gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

‘AKP MEDYAYI ELİNDE TUTARAK BİR İLLÜZYON YARATMAYA ÇALIŞIYOR’

Başlangıç, 'iktidarın koltuğunu kaybetmemek için yurt içinde ve yurt dışındaki muhaliflere saldırdığı' görüşünü paylaşarak, “AKP artık yarattığı illüzyonla iktidarı elinde tutmayı başaramıyor, artık halka anlatacağı herhangi bir başarı hikâyesi de kalmadı. Medyayı tamamen elinde tutarak ve ele geçirerek bir illüzyon yaratmaya çalışıyor. Bu illüzyonla iktidarlarını devam ettirmek istiyorlar. Muhalif medya, yaptığı yayınlarla bu illüzyonu bozuyor. Bu yolda iktidarda kalabilmesi için yurt içinde yurt dışında muhalif olan herkese saldırıyorlar. Ancak bu saldırının sadece Erdoğan’dan gelebileceğini düşünmek bir yanılsama olur, ittifaklarından da gelebilir bu saldırılar” dedi.

ERK ACARER'E YENİ TEHDİT

Erk Acarer ise 19 Temmuz günü yine evinde tehdit edildiğini açıkladı. Acarer, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Dün gece evimin bahçesine üzerinde ‘Sen bekle’ yazısı sardıkları pişmiş bir yumurta attılar. Sabah saatlerinde bilgiyi polis verdi. Başıma gelecek herhangi bir yeni olaydan AKP-MHP iktidarı, çeteleri ile tedbirler konusunda atıl kaldığını düşündüğüm Alman Hükümeti sorumlu olacak" ifadelerini kullandı. (Artı Gerçek)