500 kişiyi 2 milyon lira dolandırdılar: İkisi Çinli 5 kişi gözaltında

İzmir'de 500 kişiyi 2 milyon lira dolandırmakla suçlanan şebekeye operasyon yapıldı. 5 kişi tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri saadet zinciri yöntemiyle dolandırıcılık yapıldığı ihbarı zerine harekete geçip ATM'den şüpheli para çekim işlemleri yapan M.Y., O.Y. ve M.H.'yi gözaltına aldı.

DHA'nın aktardığı habere göre, şüphelilerin ifadeleri ışığında birlikte hareket ettikleri öğrenilen Çinli Y.Z. ve H.J. de İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına kaçmak üzereyken yakalanıp, gözaltına alındı. Şüphelilerin, ponzi ve saadet zinciri benzeri dolandırıcılık amaçlı oluşturulan sisteme dahil edilmesi için, mesajlaşma uygulamaları ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden yaptıkları reklamlarla ulaşılan kişilere internet sitelerinde ürün satılacağını, üyelik oluşturarak sisteme katılmaları halinde günde en az 100 TL kazanacaklarını söyledikleri belirlendi.

2 MİLYON LİRAYI KRİPTOYA ÇEVİRDİLER

Şüphelilerin, satışlardan yüzde 20 komisyon vereceklerini de belirttikleri bu kişilerden ürün bedeli adı altında para göndermeleri talep ederek dolandıkları anlaşıldı.

Dolandırıcıların mağdurlara videolara beğeni yapmak gibi görevler verdiği, bu görevlerin yapılması halinde daha fazla kazanç sağlayacaklarını söylediği de öğrenildi. Sisteme kayıt olan bazı mağdurların, sistemde kazandıkları parayı çekememesi üzerine şikayetçi oldukları aktarıldı. Dolandırıcıların, bu yolla yaklaşık 500 kişiyi mağdur ettikleri, topladıkları toplam 2 milyon lirayı kripto paraya çevirerek yurt dışına çıkarılmasını sağladıkları kaydedildi. Polisteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheli tutuklandı. (HABER MERKEZİ)