5 kişinin öldüğü teknenin kaptanı: Yolcular kavga edince dümeni bıraktım

Foça'da 5 kişinin öldüğü tekne kazası davasında kaptan hakkında 22,5 yıla kadar ceza istendi. Kaptan ifadesinde, yolcular arasında kavga çıktığını, müdahale etmek için dümeni bıraktığını öne sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir'in Foça ilçesinde ağustos ayında meydana gelen ve 5 kişinin öldüğü tekne kazasına ilişkin davada, mütalaa açıklandı.

Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık kaptan Adem Demir, SEGBİS ile bağlandı. Müştekiler Sudenaz Çolak, Kardelen Coşkun ile taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

Duruşmada söz verilen sanık Adem Demir, üzerine atılı suçları kabul etmediğini belirterek, “Olay günü arkadaşlar teknede kavga ettiler, birbirlerine girdiler. Ben bu sebeple dümeni bırakmak zorunda kaldım. Ardından yandan dalga yedik, tekne alabora oldu. Teknede 10 kişiydik, kavga eden kişileri tanımıyorum. Muhammet Mustafa Günel benim arkadaşımdı ve diğerleri de onun misafiri olarak gelmişlerdi. Biz ilk önce 7 kişiydik. Sonra 3 kişi daha tekneye geldi. Muhammet Mustafa Günel bana ‘bir şey olmaz’ dediği için yola devam ettim" dedi.

‘KAAN’DAN KORKUP KAÇTIM’

Teknede alkol aldığını da söyleyen Demir, "Bu tekneyi yaklaşık 1 ay önce almıştık. Olay günü ilk önce arkadaşlarla birlikte bir bardan alkol aldım. Daha sonra öğle vakti arkadaşım içki ikram etti, onu da içtim. Tekne alabora olduktan sonra diğer arkadaşlara yardım etmeye çalıştım. ‘Yardım edin’ diye bağırdım. Bir tekne yardıma geldi, bir kız çocuğunu, beni ve Kaan’ı kurtardılar. Daha fazla kişiyi almaları durumunda teknenin batabileceğini söylediler. Olaydan sonra Kaan beni tehdit ettiği için korkup kaçtım" diye konuştu.

'SUÇU BİLİNÇLİ TAKSİRLE İŞLEDİ'

Sanığın beyanlarının ardından savcı, esas hakkında mütalaasının hazır olduğunu söyledi. Sanığın kapasitesi 4-5 kişi olan tekneye 10 kişi alarak can güvenliğini tehlikeye attığı, kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu olduğu, olay günü alkol aldığı ve ağır kusuruyla 5 kişinin ölümüne, 4 kişinin yaralanmasına sebebiyet verdiğini savunan savcı, Adem Demir'in üzerine atılı suçu bilinçli taksirle işlediği gerekçesiyle 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mütalaanın okunmasının ardından avukatlar, savunma yapmak için süre talep etti. Mahkeme başkanı, süre talebini kabul ederek duruşmayı 8 Haziran’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Eski Foça'nın Kumburnu mevkiinden geçen yıl 2 Ağustos'ta içerisindeki 10 kişiyle birlikte denize açılan 'Egemm' isimli tekne, Atatürk Adası yakınlarında rüzgarın da etkisiyle alabora olup, battı. Bölgeye sevk edilen Sahil Güvenlik ekipleri, Kaan Niyazi Özerman (19), Kardelen Coşkun (17), Sude Naz Solak (14), Mustafa Güzel (29) ve teknenin sahibi kaptan Adem Demir'i kurtardı. Şennur Avcı (41), Sermin Özerman (38), kızı Elif Naz Özerman (15) ve oğlu Çınar Ege Göksoy'un (8) ise cansız bedenlerine ulaşıldı. Kaybolan Sarp Göksoy'un ise tekne batığının bulunduğu Atatürk Adası'nın doğusunda, Foça sahiline yakın bir yerde 23 gün sonra cesedi bulundu.

Olayın ardından tekne kaptanı Adem Demir tutuklanmış, bir süre sonra da tahliye edilmişti. (DHA)