4 Avrupa ülkesinden 'Filistin devleti' açıklaması

İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya, ortak bir açıklama yaparak, doğru koşullar sağlandığı ve olumlu katkıda bulunabileceği zaman Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını bildirdi.

Brüksel'deki AB liderler zirvesinden. (Fotoğraf: Reuters)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya liderleri, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) zirvesi marjında, Gazze ve Orta Doğu'daki durumla ilgili görüş alışverişinde bulunmak için bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak açıklama yapıldı.

AA'nın aktardığına göre, dört Avrupa ülkesinden yapılan ortak açıklamada, İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya liderlerinin, derhal ateşkes sağlanması, rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve Gazze'ye insani yardımın hızla, kitlesel ve sürekli olarak artırılmasının acil gerekliliğinin yanı sıra bölgede kalıcı barış ve istikrara ulaşmanın tek yolunun, iki devletli çözümün uygulanmasından geçtiği konusunda da mutabık kaldığı belirtildi.

Filistin'i tanımaya hazır olup olmadıklarını ele alan dört lider, doğru koşullar sağlandığı ve olumlu katkıda bulunabileceği zaman bu kararı almaya hazır oldukları konusunda fikir birliğine vardıklarını bildirdi. Daha önce Belçika da prensip olarak Filistin devletini tanıma kararı aldığını, bunu 'doğru zaman geldiğinde' yapacağını duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)