3.5 milyon çocuk felci aşısı yurt dışından ihaleyle satın alınacak: 'Biz bu aşıları üretebilirdik'

3 milyon 500 bin adet çocuk felci aşısının ihaleyle satın alınmasına tepki gösteren TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Bulut, "Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde biz bu aşıları üretebilirdik" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, 3 milyon 500 bin adet çocuk felci (polio) aşısı satın alacağını duyurdu. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacı olan “3.5 milyon doz Bivalan Oral Polio Aşısı” için ihaleye çıkacak.

Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü’nün AK Parti döneminde kapatılmasının ardından aşı konusunda yurtdışına bağımlı hale gelinmesine ve polio aşısının da 3.5 milyon doz ithal edilecek olmasına tepki gösteren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, “1994’ten bu yana Türkiye’de aşı üretimi bırakıldı. Eskiden çocuklara üçlü polio aşısı yapılırdı. Şimdi bu ikiye düştü. Polio aşısı, ülkemize Çin ve Hindistan üretimli olarak geliyor. Kalitesinden yana bir sıkıntımız yok fakat Türkiye’de üretilmesi ekonomik açıdan da, sağlık açısından da güvenli olurdu. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde biz bu aşıları üretebilirdik. Geçmişte birçoğunu üretiyorduk” dedi. 

'İŞİN İÇİNDE RANT OLDUĞU İÇİN SATIN ALIYORUZ'

Bulut, “Her zaman yerli üretim daha ucuzdur. Bu aşıları ithal olarak almamız maddi olarak daha büyük bir yük. Biz bu aşıları kendimiz yapıp satıyorduk. 1994’te son kuduz aşısını ürettiler, bir daha yapmadılar. 2011’de enstitüye yapılan yatırımı revize etmeleri gerekiyordu ama etmediler. Ondan bu yana da bir aşı üretimi olmadı. Eğer bu kurum kapatılmasaydı, şimdi biz 3.5 milyon doz aşıyı dışarıdan almak zorunda kalmayacaktık. İşin içinde rant olduğu için böyle satın alıyoruz” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Etiketler çocuk felci aşı TTB