32. Ankara Film Festivali’nin Onur Ödülleri belli oldu

32. Ankara Film Festivali, 4 Kasım akşamı CerModern’de düzenlenecek açılış töreni ile başlayacak. Festivalin Onur Ödülleri, Perihan Savaş, Erendiz Atasü ve Gani Müjde'ye verilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR  - Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 4-12 Kasım tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek 32. Ankara Film Festivali, 4 Kasım akşamı CerModern’de düzenlenecek açılış töreni ile başlayacak. Festivalin açılış töreninde Onur Ödülleri sahiplerine takdim edilecek.

Festival Yönetmeni İnci Demirkol yaptığı açıklamada, “Bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü’nü, sinemada 50. yılını geride bırakan, beyazperdede eşsiz kadın karakterleri ustalıkla canlandıran oyuncu Perihan Savaş’a, Sanat Çınarı Ödülü’nü feminist yazar, akademisyen ve edebiyat eleştirmeni, kadınlar için çok önemli ve değerli bir yere sahip Erendiz Atasü’ye, Kitle İletişim Ödülü’nü ise Türkiye mizahında önemli bir yerde duran, karikatürist, yönetmen ve senarist Gani Müjde’ye vermekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

PERİHAN SAVAŞ'A AZİZ NESİN EMEK ÖDÜLÜ VERİLDİ

Bu yıl festivalin Aziz Nesin Emek Ödülü Perihan Savaş’a verilecek.

İnci Demirkol sanatçının ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “Çocuk yaşta oyunculuğa başlamış, tiyatroda, sinemada ve televizyonda oyunculuk gücünü farklı karakterlere can vererek kanıtlamış Perihan Savaş, sinemada 1970'lerden günümüze ‘‘Bedrana’’, ‘‘Kırlangıç Fırtınası’’, ‘‘Kaşık Düşmanı’’, ‘‘İpekçe’’, ‘‘Karılar Koğuşu’’ ve ‘‘Eve Dönüş’’ gibi çok sayıda unutulmaz filmde, çok değişik kadın imgeleri yarattı, ödüller aldı. Perihan Savaş sinemaya 1971'de başlamıştır. Bu yıl bu değerli oyuncumuzun 50. yılını kutlamak ve emeklerine teşekkür etmek istedik.”

Ankara Film Festivali’nin 32. yılının Sanat Çınarı Erendiz Atasü oldu.

İnci Demirkol, kadınların var olduğunu kendine özgü anlatım diliyle duyuran Erendiz Atasü’nün ödüle layık görülmesinin gerekçeli kararını, “Kadının varoluşunu anlatırken kendisi de örnek bir varoluş sergilediği, yaşamı boyunca duruş ve inançlarından ödün vermediği için Erendiz Atasü, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından Ankara Film Festivali’nin 32. yılının Sanat Çınarı olarak seçildi,” diye açıkladı.

GANİ MÜJDE'YE ONUR ÖDÜLÜ

32. Ankara Film Festivali’nin bir diğer Onur Ödülü olan Kitle İletişim Ödülü’nün sahibi Gani Müjde oldu. 

İnci Demirkol, karikatürist, senarist ve yönetmen Gani Müjde’nin bu yıl festivalin Kitle İletişim Ödülü’nü alma gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Gani Müjde, seveni kadar sevmeyeninin de çeşitliliğiyle, çizdiği yol ve üreticiliğiyle, yaratıcılığındaki dönüşümlerle Türkiye'nin yakın tarihine çok benzer. Türkiye'de mizah üretiminin son kırk yılına vurduğu damga nedeniyle, bu yıl Kitle İletişim Ödülü’ne değer bulunmuştur.” (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)