31 yıllık tutuklunun tahliyesi ikinci kez ertelendi

Cezaevinde 31 yıldır tutuklu bulunan Ali Koç’un tahliyesi ikinci kez “iyi halli olmadığı” iddiasıyla ertelendi.

Fotoğraf: MA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır'da 5 Aralık 1992’de tutuklanarak Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) "Ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" suçlamasıyla müebbet hapis cezası verilen Ali Koç, 31 yılı aşkın süredir cezaevinde.

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Diyarbakır ve Antep cezaevlerinin ardından 16 yıldır Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Koç, 15 Aralık 2022’ de tahliye olması gerekirken tahliyesi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından dayatılan pişmanlığı kabul etmediği için serbest bırakılmıyor. Koç’a verilen 26 ayrı disiplin cezası ve siyasi tutsaklardan kopmamasını gerekçe gösteren kurul, infazını 1 yıl daha erteledi. 

İNFAZI 3 AY DAHA ERTELENDİ

Aradan geçen 1 yılın ardından bu kez de Koç’un Ocak ayında yapılan değerlendirmesinde “İyi hali” olmadığına karar vererek, infazını 3 ay daha erteledi. 

Duruma ilişkin geçen günlerde görüşmeye giden aile üyeleriyle konuşan Koç, “Burada bulunun 24 tutsak arkadaşımızdan 14’ümüzün cezası bitmesine rağmen herhangi bir koşullu salıverilme hakkını kullanmamıza izin verilmiyor” diyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.  

Koç'un ailesi de 31 yıldır cezaevinde olan Koç'un tahliyesini istedi. Aile bireyleri Koç ve beraberindeki 14 tutuklunun koşullu salıverilmesini istedi.

(HABER MERKEZİ)

Etiketler tutuklu 30 yıl