‘28 Mart olaylarında adalet tesis edilmedi’

İHD Diyarbakır Şubesi, yedisi çocuk, 14 kişinin öldüğü 28 Mart olaylarında etkili ve adil bir yargılama talep etti.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, 28 Mart 2006 yılında Diyarbakır’da başlayıp bölge kentlerine yayılan toplumsal olaylarda işlenen suçların etkili bir şekilde soruşturulmasını ve adil bir yargılama talep etti.

İHD Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaklaşık bir hafta boyunca devam eden toplumsal olaylar sonucunda yedisi çocuk olmak üzere 14 kişinin öldüğü ve 300’den fazla yurttaşın da yaralandığı hatırlatılarak, "Yaşanan bu olaylar sonucunda yaşamını yitiren 8 yaşındaki Enes Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak isimli çocukların failleri hakkında sadece kamu davası açılmış, açılan bu ceza davasında da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ihlal kararına rağmen sanık polis memurlarının beraatine karar verilmiştir. Kolluğun keyfi ve orantısız silah kullanması nedeniyle meydana gelen can kayıpları ve yaralanmalara ilişkin aradan 15 yıl geçmiş olmasına rağmen yargı makamları tarafından adalet tesis edilmemiştir" denildi.

'CEZASIZLIK PRATİĞİ KÜLTÜR HALİNE GELDİ'

28 Mart olayları akabinde yapılan yargılamaların, Türkiye'deki yargı sisteminde bir kültür haline gelen cezasızlık pratiğinin en somut ve acı örneği olduğu vurgulanan açıklama şu ifadelere yer verildi: "Bir kez daha yetkililere, Türkiye’de devlet gücü ile işlenilen tüm suçların etkili ve adil bir yargılama ile sonuçlanması için gerekli adımları atmalarının yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatıyoruz."

MEZARLIKTA ANMA YAPILDI

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığ’ında mezarları bulunan Abdullah Duran, Tarık Ataykaya, Mehmet Işıkçı’nın mezarları başında yapılan anmaya, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri katıldı. 

Anmada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan Vekili İrfan Söner, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın olaylar sırasında "Kadın da olsa çocuk da olsa gereken yapılacaktır" şeklindeki ifadelerinin ardından 7’si çocuk 14 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Aradan geçen 15 yıla rağmen kimsenin cezalandırılmamasına tepki gösteren Söner, “Katledilenler insan değil miydi? Kimseden hesap sorulmadı. Çocuklar da öldürüldü. Aileler adaletin sağlanmasını istiyor. Adalet herkes için olmalı. Failler cezalandırılsın ki yaşamını yitirenler rahat uyusun” diye konuştu. 

Daha sonra partililer, yaşamını yitiren Abdullah Duran, Tarık Ataykaya ve Mehmet Işıkçı’nın mezarlarına karanfil bıraktı. Katılımcılar, 3 sivilin mezarlarının yanında bulunan ve kimyasal silahla öldürüldüğü iddia edilen 14 PKK’li arasında bulunan Fatih Çetin’in mezarına da karanfil bırakmak istedi. Ancak polis, Çetin’in mezarına karanfil bırakmanın “örgüt propagandası olduğunu” ileri sürerek engelledi. (DUVAR)

 
Etiketler diyarbakır 28 mart ihd