247 zepto saniye: Bilinen 'en kısa süre' ölçüldü

Almanya'da yapılan bir araştırmada, bugüne dek bilinen en kısa zaman ölçümü yapıldı. Bilim insanları, ışığın bir hidrojen molekülünün içinden geçtiği süreyi hesapladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bilim insanları, bugüne dek bilinen en kısa zaman sürecinin ölçümünü gerçekleştirdi. Almanya'daki Goethe Üniversitesi'nde, bir ışık partikülünün (foton) bir hidrojen molekülünün içinden ne kadar kısa sürede geçebildiği ölçüldü. Bu süre, 247 zepto saniye (zeptosecond) olarak saptandı.

ZEPTO SANİYE NEDİR?

Zepto saniye, bir saniyenin milyarda birinin trilyonda biri, yani 10 üzeri eksi 21 saniye olarak tanımlanıyor. Bugüne kadarki zepto saniye ölçümünün rekoru, 2016'da kırılmıştı. Bu tarihte yapılan deneylerde 850 zepto saniyelik bir ölçüm gerçekleştirilmişti. 

Goethe Üniversitesi'ndeki araştırmada ise ışığın tek bir hidrojen molekülünün (H2) içinden ne kadar sürede geçtiği ölçüldü. Atom fizikçisi Reinhard Dörner'in başkanlığındaki deneyde, bir partikül hızlandırıcısı sayesinde, tek bir ışının (foton) iki hidrojen molekülünün elektronları arasında ne kadar sürede geçiş yaptığı hesaplanalabildi. (DIŞ HABERLER)