24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali ön jürisi başvuruları değerlendirmeye başladı

2-7 Haziran'da yapılacak Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali'nde yarışacak filmleri belirleyecek ön jüri değerlendirmelere başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, 2-7 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivaline dair açıklama yapan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, “Bu yıl, Festivalimizin Türkiye proje ortağı Taha Feyizli başkanlığındaki Kültürlerarası İşbirliği ve Diyalog Derneği (KADİM) oldu. Festivalimizin bu yılki mottosunu da ‘Şiddet ve Sinema’ olarak belirledik. Festivalimize, uzun metraj dalında 43 film başvurdu, bunlardan 7’si belgesel kategorisinde, 2’si de yarışma kriterlerine uygun olmadığı için elendi. Kalan 34 film ön jüriye gönderildi.

Belgesel film dalında ise 62 film başvurusu oldu. 33 film festival kurallarına uygun olmadığı için elendi. Bunların çoğu kısa film kategorisine yeniden başvurdu. Belgesel dalında, kalan 29 film ön jüriye gönderildi.

Üniversitelerarası Kısa film -Türkiye kategorisinde 92 başvuru yapıldı. Öğrenci olmadığını tespit ettiğimiz ve dakikası tutmayan 24 film elendi, kalan 68 film ön jüriye değerlendirme için yollandı.

Üniversitelerarası Kısa film -Almanya kategorisinde 13 başvuru yapıldı. Öğrenci olmadığını tespit ettiğimiz 4 film elendi, kalan 9 film ana jüriye gönderilecek” dedi.

24’üncü Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali'nin ön jürisinde kategorilerine göre şu isimler yer alıyor:

Uzun Metraj Kategorisi: Şenay Aydemir, Zeynep Neslihan İşbay, Görkem Mertsöz

Belgesel Kategorisi: Aslıhan Saraçoğlu, Doç. Dr. Nergiz Karadaş Toktaş, Doç. Dr. Elif M. Demoğlu

Üniversitelerarası Kısa Film- Türkiye: Suzan Demir, İlker Barış, Prof. Dr. Alper Altunay