24 baro olağan genel kurulunu yaptı, 13 baro başkanı değişti

Diyarbakır ve Hatay’ın da aralarında bulunduğu 24 baro, seçimli olağan genel kurulunu yaptı. 23 baro başkanından 13'ü değişirken, 11 baro yönetimi ise güven tazeledi.  

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 11 Mart’ta verdiği sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde seçim yapılamayacağına ilişkin kararı ve genel kurulların 300 kişi ile sınırlandırılmasının ardından aralarında üye sayısı bini geçen Diyarbakır ve Hatay’ın da bulunduğu 24 baro, seçimli olağan genel kurulunu yaptı. Yapılan seçimlerde 24 baro başkanından 13'ü değişirken, 11 baro yönetimi ise güven tazeledi.

Öte yandan Kilis Barosu'nun 'baro seçimleri yasakları' öncesinde ekim 2020'de yaptığı genel kurulda Mehmet Taşçı yerine Hayri Muammer Fazlıağaoğlu'nun seçilmesiyle şu ana kadar 24 baro, olağan genel kurulunu yapmış oldu.

HATAY VE DİYARBAKIR BARO BAŞKANLARI DEĞİŞTİ

Korona virüsü risk haritasında sarı renkte (orta risk) yer alan ve bin 699 üyesi bulunan Diyarbakır Barosu, 10–11 Nisan tarihlerinde 47'nci Genel Kurulu'nu yaptı. Gerçekleştirilen seçimlerde mevcut başkan Cihan Aydın, baro başkanlığını avukat Nahit Eren ve yönetimine devretti.

Yönetimi ve başkanı değişen bir diğer baro da bin 548 üyesi ile Hatay Barosu oldu. Korona virüsü haritasında 'yüksek riskli' iller arasında yer alan ve seçimin yapıldığı 11 Nisan günü sokağa çıkma kısıtlaması bulunan Hatay’da yapılan baro seçimlerinde yönetim değişti. “Çoklu baro” yasasına karşı Ankara’daki eylemlere katılan ve ailesi ile yemek yediği restoranda kimlik göstermeyi reddettiği için karakola götürülmesiyle gündeme gelen mevcut başkan Ekrem Dönmez, az bir farkla seçimi kaybetti. Dönmez’in yerine yeni baro başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın oldu. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Açıkalın’ı sosyal medya hesabı üzerinden tebrik etti.

NİĞDE BAROSUNA MHP’Lİ BAŞKAN

Diyarbakır ve Hatay Baroları haricinde seçimli olağan genel kurulu yapılan 10 baro yönetimi daha değişti. Sivas Barosu Olağan Genel Kurulu Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde 3–4 Nisan tarihlerinde yapıldı. Mevcut baro başkanı Hacı Yılmaz Demir ile avukat Fatih Sevim arasında geçen yarışta, baro başkanlığını Fatih Sevim kazandı.

Kars Barosu 19. Olağan Genel Kurulu ise 13- 14 Mart’ta gerçekleşti. Mevcut başkan İbrahim Baştimar aday olmazken, yeni baro başkanı Fettah Çapkurt oldu.

13–14 Mart tarihlerinde olağan genel kurulunu yapan Yozgat Barosu’nda da mevcut başkan Mehmet Şimşek aday olmadı. Seçime tek aday olarak giren Muhsin Ayanoğlu Yozgat Barosu’nun yeni başkanı seçildi.

Bir diğer değişim Karabük Barosu’nda yaşandı. 10 Nisan’da yapılan 14. Olağan Genel Kurulu’nda 5 dönemdir Karabük Baro Başkanlığı yapan Av. Rıdvan Erdoğan'ın karşısına aday olan Emrah Köklü baro başkanlığı seçimini kazandı.

11 Nisan’da yapılan Niğde Barosu seçimlerini ise Osman Çimen’e karşı MHP Merkez Disiplin Kurulu üyesi avukat Emin Alper Öztürk kazandı.

ARTVİN BAROSU TARİHİNDE İLK KADIN BAŞKAN AYLA VARAN OLDU

Artvin Barosu’nun olağan genel kurulu ise 11 Nisan’da gerçekleştirildi. Mevcut başkan Ali Uğur Çağal, seçimi kaybederken, Artvin Barosu tarihinde ilk kez bir kadın, baro başkanı oldu. Avukat Ayla Varan, baro üyesi avukatların çoğunluk oyunu alarak baronun ilk kadın başkanı oldu.

Batman Barosu’nun 16. Olağan Genel Kurul’u da 11 Nisan’da gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Abdulhamit Çakan’ın yeniden aday olmadığı seçimlerde yeni baro başkanı Erkan Şenses oldu. Bingöl Baro Başkanlığı’nın 14. Olağan Genel Kurulu’nda da mevcut Başkan Hanifi Budancamak yerine baro başkanlığına Ömer Faruk Hülakü seçildi. Muş Barosu’nda ise Kadir Karaçelik, mevcut Başkan Feridun Taş’ın yerine baro başkanı oldu. Şırnak Barosu’nda 10 Nisan’da yapılan seçimlerde ise Nuşirevan Elçi yerine Rojhat Dilsiz yeni baro başkanı seçildi.

BİLECİK BAROSU BAŞKANI HALİME AYNUR 9'UNCU KEZ BAŞKAN SEÇİLDİ

Olağan genel kurulu yapılan 11 baro yönetiminde ise değişiklik olmadı. 3 Mart- 11 Nisan arasında yapılan genel kurullarda Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz, Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin, Hakkâri Barosu Başkanı Ergün Canan, Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar, Iğdır Barosu Başkanı Serkan Alakan, Bitlis Barosu Başkanı Fuat Özgül, Ağrı Barosu Başkanı Mehmet Salih Aydın, Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek yeniden baro başkanlığına seçildi.

Diğer yandan 3–4 Nisan’da tamamlanan Mardin Barosu seçimlerinde İsmail Elik yeniden seçilirken, geçen dönem 2 kadın bulunan 10 kişilik yönetimin yarısını kadınlar oluşturdu. Yönetime, Ruşen Bingül Binbaş, Şemse Yeliz Çiftçi, Emine Erboğa, Berivan Çelik ve Esra Akdağ Karadüz girdi. Bilecik Barosu’nun 11 Nisan'da yapılan 15. Olağan Genel Kurulu'nda ise avukat Halime Aynur, 9'uncu kez başkanlığa seçildi.

 
 
Etiketler baro seçim