21 ilde gazeteci, siyasetçi ve sanatçılara operasyon: 126 gözaltı

Mezopotamya Ajansı ve Yeni Yaşam'dan gazeteciler, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, birçok ilde sanatçı ve siyasetçilerin de gözaltına alındığını duyurdu.

Fotoğraf: Orhan Kurul/Evrensel (Arşiv)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mezopotamya Ajansı'nın (MA) sahibi Ferhat Çelik ve ajansın editörlerinden Abdurrahman Gök, Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn gazetesi imtiyaz sahibi Kadri Esen’in de aralarında olduğu çok sayıda kişinin evine baskın düzenlendi.

AA'nın aktardığına göre Diyarbakır merkezli 21 ilde gerçekleştirilen operasyonda 126 kişi gözaltına alındı.

BİRÇOK İLDE EV BASKINLARI

MA'nın aktardığı bilgilere göre, evlerde arama yapan polis, gazetecilere ait kitap ve bilgisayar gibi dokümanlara el koydu.

Baskınlarda gazeteciler Mıkail Barut, Salih Keleş, Remzi Akkaya, MA editörü Abdurrahman Gök, Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn gazetesi imtiyaz sahibi Kadri Esen, Beritan Canözer, Mehmet Yalçın, MA muhabiri Ahmet Kanbal, Mehmet Şah Oruç, Arif Akkaya gözaltına alındı.

Ayrıca, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in basın danışmanı Sezen Mercan, Amed Şehir Tiyatrosu'ndan Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş ve Elvan Koçer Yıldırım da gözaltına alındı.

Urfa'daki ev baskınlarında ise siyasetçi Halil Delen, Havva Bildik, Habat Mimkara da gözaltında. Aynı dosya kapsamında Suruç ve Viranşehir'de de baskınlar yapıldığı ve gözaltılar olduğu belirtildi. Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Doğan Hatun da gözaltına alınanlar arasında.

MA'nın sahibi Ferhat Çelik ise baskın yapılan ikamet adresinde olmadığı için gözaltına alınamazken, birçok adreste aramalar sürüyor.

Gözaltına alınan tiyatro sanatçıları ise şöyle; Sena Özbey, Yavuz Akkuzu, Sadettin İnal, Özcan Ateş, Elvan Köçer Yıldırım, Şahperi Alphan Bayhan.

DİYARBAKIR BAROSU: DOSYADA GİZLİLİK KARARI VAR

Diyarbakır Barosu da sosyal medya hesabından gözaltılarla ilgili açıklama yaptı ve dosyaya gizlilik kararı getirildiğini açıkladı.

Gözaltına alınan baroya üye avukatlar şöyle:

Berdan Acun, Mehmet Öner, Halise Dakkalı, Resul Temur, Pirozhan Karali, Muhittin Muğuç, Özüm Vurgun, Bünyamin Şeker, Fırat Taşkın, Salih Tekin, Zozan Acar, Mazlum Dinç, Büşra Eylül Özgültekin, Burhan Arta, Jiyan Sametoğlu, Metin Özbadem, Gurbet Özbey Öner, Adile Salman, Şerzan Yelboğla, Süleyman Şahin, Gülistan Ateş, Fırat Yıldız, Serhat Hezer, Kenan Aygay, Şirin Şen ve Bahar Okay.

Baronun aktardığı bilgiler şu şekilde:

"Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu arama ve gözaltı kararına istinaden bugün sabah saatlerinde Baromuz üyesi meslektaşlarımızın, gazetecilerin ve hak savunucuların evlerine baskın yapılmış, yakalama ve gözaltı işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edilmekte, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir süreç yaşanmaktadır.

Yakalama, gözaltı, tutuklama gibi koruma tedbirleri, hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz şekilde kötüye kullanıldığı gözlenmekte, avukat görüş yasağı ile soruşturma dosyasında gizlilik kararı alınmıştır.

Yargılananların haklarındaki suçlamaların niteliği ve sebeplerinden en kısa sürede haberdar edilmesi adil bir yargılamanın gereğidir. Meslektaşımıza ilişkin soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı ve avukat görüş yasağı bulunmakta olup, avukatlarının soruşturma dosyasına erişimi ve bilgi sahibi olması engellenmektedir.

Meslektaşlarımıza, gazetecilere ve hak savunucularına yönelik hukuka aykırı, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilmeli, derhal serbest bırakılmalıdır."

İHD: ŞUBE YÖNETİCİLERİMİZ GÖZALTINDA

İnsan Hakları Derneği (İHD) de şube yöneticilerinin de gözlaatında olduğunu açıkladı ve "Kentimizde yapılan ev baskınlarında aralarında şube yöneticilerimiz Av. Eylül ÖZGÜLTEKİN ve Av. Gurbet ÖZBEY ÖNER ile üyelerimizin de bulunduğu çok sayıda insan hakları savunucusu, basın emekçisi, sanatçı, siyasetçi ve avukat gözaltına alınmıştır" duyurusunu yaptı.

'150'NİN ÜZERİNDE GÖZALTI VAR'

Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir, “Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile 150’ye yakın gözaltı var. Operasyon halen devam ediyor. Gözaltılar devam ediyor. Birçok avukat arkadaşımızın bürolarında aramalar sürüyor. Şu ana kadar bir gerekçe belirtilmiyor. Bize sunulan bir gerekçe yok. Farklı meslek gruplarına yönelik bir operasyon. Aralarında sanatçı, siyasetçi, STK temsilcileri ve avukatlar var. Genel yürütülen bir soruşturma” ifadelerini kullandı.

'24 SAAT GÖRÜŞME KISITI VAR'

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Diyarbakır, Batman ve Urfa'da gazeteci, sanatçı, siyasetçi de aralarında bulunduğu birçok kişinin gözaltına alındığı bilgisini paylaştı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bu sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında, birçok üyemizin evi basılarak gözaltına alındı. Dernek binamızda aramalar devam etmektedir. Seçim sürecinde derneğimize ve üyelerimize yönelik gerçekleştirilen siyasi operasyona karşı susmuyoruz!

Aynı dosya kapsamında üyelerimiz ile birlikte Diyarbakır Batman ve Urfa illerinden gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve yurttaşların da gözaltına alındığı bilgisine ulaştık. Derneğimize ve diğer demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız!

Gözaltına alınan üyelerimiz ve müvekkillerimiz hakkında 24 saat avukat ile görüşme kısıtlaması var. Siyasi operasyonlar, meşru olmayan kısıtlamalar, baskılar bizi yıldıramaz. Savunma susmayacak! Üyelerimizin, meslektaşlarımızın ve müvekkillerimizin yanında olacağız!"

ÖHD Diyarbakır şubesi de yaptığı açıklamada "Şube yöneticilerimiz ve üyelerimizin de içinde olduğu birçok kişi evi basılarak gözaltına alınmıştır. Dernek binamızda ve evlerde aramalar devam etmektedir. Derneğimize ve diğer demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız!" mesajını paylaştı.

TAYİP TEMEL: KAYBETME KORKUSU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayyip Temel, gözaltılara tepki gösterdi ve sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Seçim arifesinde iktidar kaybetme korkusuyla yine gözaltı operasyonlarına sarıldı. Sabah partimizin MYK üyeleri, eşbaşkan yardımcıları, gazeteci, sanatçı ve avukatların içinde olduğu onlarca arkadaşımız Amed’te gözaltına alındılar…  Kaybetmekten kurtulamayacaksınız!” (HABER MERKEZİ)