2021 Yılı Bütçe Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

TBMM'deki bütçe maratonu sona erdi. TBMM Genel Kurulu'nda 12 gün süren görüşmelerin ardından bütçe Meclis'ten geçti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, bütçe üzerinde son sözü, şahsı adına CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel aldı.

Özel, 75 günlük bir anayasal süreç, 20 günlük komisyon, 12 günlük Genel Kurul çalışmasının ardından, 83 milyonu, göçmenlerle birlikte 87 milyonu doğrudan ilgilendirecek bir karar vereceklerini söyledi.

Milletvekillerinin, kendilerini Meclis'e yollayan millet adına bir hakkı kullanacağına işaret eden Özel, "800 yıllık bir kazanım; bütçe hakkını... Parlamentoyu parlamento yapan, varoluşsal bir hak. Kullanmaya, tüketmeye geldiğimiz değil, burada olmamızın nedeni olan kurucu bir hakkı kullanacağız. Devletin, alan sağ eli ile veren sol elinin dengesini, bunun nasıl, ne kadar kullanılacağına karar vereceğiz" diye konuştu.

Bütçe görüşmelerin sona ermesinin ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop (sol 5), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay (sol 4) ve milletvekilleri birlikte fotoğraf çektirdi. (Fotoğraf: Metin Aktaş/Anadolu Ajansı )

'SOSYAL DEVLETLER, EŞİTLİKÇİ TEZLER GÜÇLENECEK'

Korona virüsü (Covid-19) salgınına dikkat çeken Özel, şunları söyledi:

"Çin'deki yoksulluk ile gelir adaletsizliğiyle, sağlık sorunlarıyla dünyanın diğer ülkelerinin liderleri hiç ilgilenmezdi. Ne zaman ki 4 yoksul Çinli'nin, bir hayvan pazarında içtiği yarasa çorbası İngiliz Başbakanı'nı yoğun bakıma soktu, ABD Başkanı'nı hastaneye düşürdü, hepimiz öğrendik ki; hepimiz, tüm evren, tüm küre en yoksulumuzun sağlığı kadar sağlıklı, en yoksulumuzun güvenliği kadar güvendeymişiz. Demek ki neymiş; kıtalararası füzelere değil kıtalararası virüsleri erken fark eden uyarı sistemlerine, onları önleyecek aşılara, durduracak ilaçlara bütçe lazımmış. Salgın hastalıkların önlenmesi için gerekli kapanma, evde kalma, karantina gibi önlemler için bütçelere, böyle bakan devletlere, böyle yönetim anlayışlarına ihtiyaç varmış. Bu süreçten en temel dürtümüz, önce canımızı kurtarabilirsek, en üstün özelliğimiz bu süreçten öğrenerek çıkabilirsek, tüm dünyanın ağzında bir söz var; hiçbir şey eskisi olmayacak. Sosyal devletler güçlenecek, sosyal politikaların önemi artacak, eşitlikçi tezler güçlenecek."

Bütçenin, salgın yokmuş gibi yapıldığını belirten Özel, "Bu bütçe, ne salgına ne yeni ihtiyaç duyulan güçlü sosyal devlete hazırlık yapmayan bütçe. Bu bütçe, hepimizin ihtiyacı olan 130 milyon doz aşıya kaynak koymayan bütçe. Halk sağlığına, sosyal devlete, zor durumdaki esnafa, çiftçiye, işçiye katkı yapamadığımız için durduramadığımız salgına karşı önlem almayan bütçe” dedi.

Bütçenin kabul edilmesinin sonrasında AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir süre sohbet etti. (Fotoğraf: Metin Aktaş/Anadolu Ajansı)

Daha sonra yapılan oylamada, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi kabul edildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi 22 Aralık Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı. (ANKARA/AA)