2020'de terfi ettirilen emekli Tuğgneral Serdar Atasoy hakkında 32 yıl hapis istemi

Hakkındaki iddialara rağmen 2020'de terfi ettirilip Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'na getirilen emekli Tuğgeneral Serdar Atasoy hakkında 32.5 yıl hapis istendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve itirafçı olduktan sonra adli kontrolle serbest bırakılan emekli tuğgeneral Serdar Atasoy’a ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘Resmi belgede sahtecilik’, ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçlarından toplamda 32,5 yıl hapis istemi ve 130 bin 999 Tl adli para cezası istemiyle dava açıldı.

NE OLMUŞTU? 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2017 yılında Erzincan’da gözaltına alınan Tuğgeneral Serdar Atasoy hakkında 2019’da takipsizlik kararı verdi. Atasoy 2020 yılı YAŞ kararlarıyla tuğgeneral yapıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı emrine atanan Serdar Atasoy, 2021 ocak ayında emekli oldu. FETÖ’ye yönelik başlatılan operasyonda 2 tuğgeneralle birlikte hakkında yeniden gözaltı kararı verildi. Serdar Atasoy bu kez itirafçı oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, konuyla ilgili verdiği soru önergesinde “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve 24 Temmuz 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ile Albay Serdar Atasoy, tuğgeneralliğe terfi ettirilmiş, aynı kararlar çerçevesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'na atanmıştır” diyerek şu soruları yöneltmişti:

1) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Bangladeş'te askeri ateşe olarak görevliyken, darbeci Tuğamiral Sinan Sürer tarafından “Ataşeler” adıyla oluşturulan WhatsApp grubunda yer alan… Gruba gelen darbe emrine “Emredersiniz komutanım” diyerek yanıt veren… Darbeci Cemil Turhan'ın Cumhurbaşkanlığı yaver adayı listesinde 10. sırada yer alan Serdar Atasoy'un… Yüksek Askeri Şura'da terfi ettirilmesi ve ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı gibi kritik göreve atanması YAŞ teamüllerine uygun, olağan ve normal midir?

2) Serdar Atasoy'un, 2007 yılında Kars ilinde bulunan 14. Mekanize Piyade Tugayı Mekanize Piyade Bölük Komutanı görevindeyken… FETÖ'nün ‘mahrem imamı' ile ankesörlü arama ve ardışık arama yöntemi ile irtibat kurduğuna yönelik Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26/10/2018 tarihinde şüpheli açısından delil mahiyetinde evrak düzenlenmesi ve söz konusu yazının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2019/58327 numaralı soruşturma dosyasında bulunmasına rağmen YAŞ öncesi Serdar Atasoy hakkında neden ayrıntılı ankesör araştırması-soruşturması yapılmamıştır?

3) 24 Temmuz 2020 tarihinde tuğgeneralliğe terfi eden Serdar Atasoy'un şüphe üzerine İstihbarat Başkanlığı görevine başlatılmadığı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından basın mensuplarına açıklanmış ve söz konusu açıklamalar 9 Şubat 2021'de çeşitli medya mecralarında yer almıştır. Atandığı göreve başlatılmayacak derecede şüphe duyulan Serdar Atasoy hakkında soruşturma neden emekliye ayrıldıktan sonra başlatılmıştır ve soruşturma için neden 1 Şubat 2021 tarihine kadar beklenmiştir?

4) Serdar Atasoy'un terfi ettirildiği Yüksek Askeri Şura'nın yapıldığı 23 Temmuz 2020 tarihinde Atasoy hakkında devam eden herhangi bir soruşturma bulunmakta mıydı? Bulunmakta idiyse neden soruşturmanın sonucu beklenmeden terfi ve ataması yapılmıştır?

5) 1996 yılında teğmen rütbesi FETÖ elebaşı tarafından takılan… Meslek yaşamının tamamında FETÖ'nün mahrem imamlarının kontrolünde bulunan… 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbeci generalin kurduğu WhatsApp grubunda yer alan… 2017 yılında FETÖ üyeliği suçlamasıyla soruşturma geçiren… FETÖ mahrem imamı ile irtibat kurduğuna dair hakkında düzenlenen savcılık evrakı mahkeme dosyasına giren Serdar Atasoy'un… 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen terfi ettirilmesi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı gibi çok kritik göreve atanmasından dolayı Milli Savunma Bakanı olarak sorumluluk duymakta mısınız?

6) Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'na bir FETÖ mensubunun atanmasında siyasi yönlendirme olmuş mudur? Serdar Atasoy'un terfi ve atama kararlarının siyasi sorumluluğu kime ya da kimlere aittir? (HABER MERKEZİ)