20 yıllık veriler incelendi: Buzulların erimesi hızlandı

Nature dergisindeki çalışmaya göre, buzulların erimesi uydu görüntülerine de yansıyor. Son 4 yıldaki erime 15 yıl öncesine göre yılda 78 milyar ton daha fazla.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Araştırmacılar, NASA'nın Terra uydusundan alınan 20 yıllık verileri kullanarak buzulların daha hızlı eridiğini ortaya koydu. Uydu verileri, buzulların yılda yüzde 31 daha fazla kar ve buz kaybettiğini söylüyor.

Nature dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, araştırmacılar, dünyadaki 220 bin buzulun 2015'ten bu yana yılda 328 milyar tondan fazla buz ve kar kaybettiğini tespit etti. Araştırmada, 2015-2019 döneminde yıllık erime oranının, 2000-2004 dönemine göre yılda 78 milyar ton daha fazla olduğu belirtildi.

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ve Fransa'daki Toulouse Üniversitesinde buzulbilimci Romain Hugonnet, kaybedilen su hacminden ayrı olarak küresel incelme oranlarının son 20 yılda iki katına çıktığını ifade etti. Dünyadaki buzul kaybının yarısının ABD ve Kanada'da gerçekleştiğine işaret eden Hugonnet, Alaska'daki erime oranının "dünyadaki en yüksek oranlar arasında" olduğunu aktardı.

Hugonnet buzullardaki erimelerin, küresel sıcaklık artışını yansıttığını ifade etti. (AA)

Etiketler buzul kar