20 yaşındayken cezaevine girdi, 50 yaşında tahliye oldu

Şakran Cezaevi'nden tahliye edilen 30 yıllık tutuklu Kemal Zengin, hala tutuklu olan arkadaşlarına atıfta bulunarak, "Bir yanımız üzgün, bir yanımız sevinçtir" dedi.

Fotoğraf: MA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan 30 yıllık siyasi tutukluKemal Zengin, tahliye edildi. Zengin'i cezaevi önünde ailesi ve Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (EGE-TUHAYDER) üyeleri karşıladı. 

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Zengin, 1994'te Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yapılan bir ihbar sonucu gözaltına alınarak tutuklandı. Zengin’e Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından yapılan yargılama sonucu “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. 20 yaşında cezaevine giren Zengin, 50 yaşında cezaevinden çıktı.

'BİR YANIMIZ ÜZGÜN, BİR YANIMIZ SEVİNÇTİR' 

Tahliyesine ilişkin duygularını paylaşan Zengin, "Tahliye olmam bir yanımı sevindirirken, bir yanımı ise hüzünlendiriyor. Bu hüzün geride bıraktığımız arkadaşlar oluyor. Birçok arkadaşımız ağır hasta tutsak ve tahliye edilmiyor. Yine cezalarını tamamlayan ancak hukuksuz bir şekilde infazı yakılan arkadaşlarımız var. O nedenle tahliye edilmem karmaşık duyguları yaşattı. Bu duygularla tahliye edilmek çok zor geliyor. Gönül isterdi ki tüm siyasi tutsaklar aynı anda tahliye edilsin. Bu nedenle bir yanımız üzgün, bir yanımız sevinçtir" dedi.  

(HABER MERKEZİ)