15 hakim ve savcı 'FETÖ' gerekçesiyle ihraç edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan HSK kararıyla, "FETÖ/PDY terör örgütüyle irtibat ve iltisakları olduğu" gerekçesiyle 15 hakim-savcı meslekten atıldı. 10 hakim ve savcının ihraca itirazları da reddedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Yargıdan 'FETÖ' ihraçları sürüyor. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararıyla 15 hakim ve savcı meslekten atıldı.  

Kararda "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün yargıdaki yapılanmasına ilişkin soruşturma" kapsamında daha önce tedbiren meslekten uzaklaştırılan 15 yargı mensubunun ismi yer aldı: Afyonkarahisar Hakimi Yusuf Atçeken, Savur Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akbaş, İstanbul Anadolu Hakimi Esengül Taşkın Atahan, Bitlis Hakimi Halime Mehtap Gündüz, İstanbul Vergi Mahkemesi Üyesi Süleyman Enes Budak, Küçükçekmece Cumhuriyet Savcısı Melih Mustafa Şahin, Şanlıurfa Cumhuriyet Savcısı Ahmet Burhaneddin Atahan, Ayvalık Hakimi Özlem Albayrak, Hatay Hakimi Hüseyin Çomruk, Nurdağı Cumhuriyet Savcısı Çimen Karadağ, Vezirköprü Cumhuriyet Savcısı Hasan Köse, Milas Cumhuriyet Savcısı Cihat Kurt, Siirt Hakimi Burak Kılınçer, Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Faruk Karahan, Kahramanmaraş Hakimi İsmail Çelik.

Kararda, 15 hakim ve savcının "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile iltisak ve irtibatlarının olduğu sabit görüldüğünden meslekte kalmalarının uygun olmadığı" belirtildi. 

Resmi Gazete'de yayımlanan diğer bir HSK kararında ise daha önce meslekten çıkarılan 10 hakim ve savcının, 'yeniden inceleme' taleplerinin 'esastan' reddedildiği vurgulandı. (HABER MERKEZİ)