13 yıl sonra cinayet itirafı: Hatır için öldürdüm

Pakize Atar cinayeti 13 yıl sonra aydınlatıldı. Sanıklardan Hayri Yeniçay, cinayeti arkadaşının isteği üzerine işlediğini belirterek, "Herhangi bir menfaat gözetmeden hatır için öldürdüm" dedi.

Fotoğraf: DHA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adana'da 13 yıl önce ortadan kaybolduktan 1 hafta sonra kafasından vurulmuş halde ölü bulunan Pakize Atar (39) cinayeti soruşturmasında 3 kişi tutuklandı. 13 yıl sonra yeniden açılan faili meçhul dosyasının sanıkları cinayeti itiraf etti.

Pakize Atar

Merkez Seyhan ilçesine bağlı Fevzipaşa Mahallesi'nde oturan ve eşi Esvet Atar (54) ile tarım işçilerine 'elçilik' yapan Pakize Atar, iddiaya göre, 31 Mayıs 2008'de para dağıtılmak için evden çıktı. Bir daha kendisinden haber alınamayan Atar'ın ailesi savcılığa kayıp başvurusunda bulundu. Esvet Atar, karısının zaman zaman telefon konuşması yaptığı İbrahim Evren tarafından kaçırılmış olabileceğini söyledi. Polis ve jandarma Evren'i ararken, Atar'ın cesedi Sarıçam ilçesine bağlı Hocallı Mahallesi'nde ormanlık alanda bulundu. Kafasından tüfekle vurularak öldürülen Atar'ın, evden ayrılırken yanında bulunan 9 bin lira para ile bazı kişisel eşyalarının olmadığı saptandı. Kadının gasp amaçlı öldürülmüş olabileceği şüphesi üzerinde duran jandarma ekipleri konuyu araştırmaya başladı.

EŞİ ISRARLA FAİL OLARAK EVREN'İ GÖSTERMİŞ ANCAK SAVCILIK BIRAKMIŞTI

Öldürülen Atar'ın eşi Esvet Atar, eşini İbrahim Evren'in öldürmüş olabileceğini iddia ederek, "Eşim, çok yardım sever biriydi. Tüm tarım işçileri kendisini severdi. Paraya ihtiyacı olan tarım işçisi bir kadına para götürmeye gitmişti. Eşimi, Evren'in öldürmüş olabileceğinden şüpheleniyorum. Eşimi rahatsız ediyordu. Olay günü sık sık cep telefonuyla eşimi aramış. Yakalanıp cezalandırılmasını istiyorum" dedi. Atar'ın öldürülmesiyle ilgili soruşturma sürerken, cinayet şüphelisi olduğu iddia edilen Evren ise yakalandı. Sorguya alınan Evren, Atar'la sadece telefon görüşmesi yaptığını, olayla bir ilgisinin olmadığını öne sürdü. Evren, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

13 YIL SONRA DOSYA YENİDEN AÇILDI, İFADELERDEKİ ÇELİŞKİLER İPUCU OLDU

Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sorumluluk alanına giren cinayet dosyasını yeniden açtı. Dosyaları inceleyen ekipler, cinayetle ilgili alınan ifadelerdeki çelişkileri saptadı. Şüpheli olarak takibe alınan İbrahim Evren'in o dönem arkadaşları Mehmet Gül (42) ve Hayri Deliçay (43) ile iletişimde olduğu saptandı. Bu gelişme üzerine İbrahim Evren ile arkadaşları Mehmet Gül ve Hayri Deliçay gözaltına alındı. Çapraz sorguya alınan şüphelilerin üçü de sorgusunda 'vicdan azabı' çektiklerini ileri sürüp, cinayeti itiraf etti. 

İfadesinde 'O dönem Pakize Atar ile yakınlaştıklarını' iddia eden Evren, "Atar'ın eşi annemle babamın evine giderek kavga çıkarttı. Olaylar daha da büyüyünce arkadaşım Mehmet Gül ve Hayri Deliçay'ı arayarak kadından kurtulmam gerektiğini söyleyerek öldürmelerini istedim" dedi. Evren, olayda kullanılan tüfeğe ise 2016 yılında av ruhsatı çıkarttığını, bir yıl sonra da çalındığını öne sürdü. 

'ORTADAN KALDIRALIM DEDİ'

Katil zanlısı Hayri Deliçay da Pakize Atar'ı İbrahim Evren'in talimatıyla öldürdüğünü itiraf etti. Atar'ı, Mehmet Gül'ün aracıyla olay yerine götürdüklerini söyleyen Deliçay, "İbrahim, 'Bu kadın bize ayak bağı olacak, ortadan kaldıralım' dedi. Hocallı Mahallesi'ndeki ormanlık alana götürdük. Arabadan indirdiğimde elimdeki tüfeği görüp korktu. Yüzüne doğru ateş ettim.  Herhangi bir menfaat gözetmeden hatır için öldürdüm" dedi.
3 şüpheli ifadelerinin ardından sevk edildikleri nöbetçi mahkemece tutuklandı. (ADANA-DHA)