12 yaşında 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz anıldı

Mardin Kızıltepe'de 12 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz, mezarı başında anıldı. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004'te evinin önünde polisler tarafından taranarak 13 kurşunla katledilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz, ölüm yıldönümünde mezarları başında anıldı. Atatürk Mahallesi Mezarlığı’nda yapılan anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe örgütleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne (MEBYA-DER) ile Kaymaz ailesi katıldı. 
 
Saygı duruşuyla başlayan anmada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Salih Kuday, faillerin ortaya çıkarılması ve cezalandırılmasıyla çocuk cinayetlerinin önüne geçilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Kürtlerin yaşadığı coğrafyada çocukların zırhlı araçlarla katledildiğini ifade eden Kuday, "Kürt çocuklarına her şey mubah görülüyor. Çocuk olsun, genç olsun, kadın olsun, ihtiyar olsun, kim olursa olsun Kürt öldürüldüğü zaman hiçbir savcı, mahkeme bunun arkasında durmuyor. Bu nedenle diyoruz ki; Ahmet Kaymaz ve Uğur Kaymaz’ın failleri cezalandırılsın" dedi. 

20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nden bir gün sonra öldürülen Uğur Kaymaz ve babasıyla ilgili davada yargılanan hiçbir sanık kalmazken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’yi 140 bin TL tazminata mahkum etmesine rağmen yargılamanın yenilenmesi talebi de kabul görmedi. (MA)

Etiketler uğur kaymaz anma polis