100 yaşındaki kadından Cevdet Yılmaz'a vasiyet çağrısı: Köyüme gömün

Dersim'de 30 yıldır köyüne gidemeyen 100 yaşındaki Elif Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a çağrıda bulunarak köyünde gömülmek istediğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dersim'in Nazımiye ilçesine bağlı Markasor (Dokuzkaya) köyü 1994 yılında köy yakılarak boşaltıldı. Köyleri boşaltılan Markasor köylüleri başta Dersim olmak üzere metropol ve Avrupa'ya göç etmek zorunda kaldı.

YASAKLI ALAN...

Rudaw'da yer alan habere göre, 1994 tarihinden itibaren 30 yıl boyunca yasaklı alan ilan edildiği için köylerine gidemeyen Markasor köylüleri, ölen yakınlarının köyde defnedilme vasiyetlerini yasaktan ötürü uzun yıllar yerine getiremediler.

Köylerinin yakılmasının ardından bir daha köyüne gidemeyen ve yıllarca köy hasreti çeken 100 yaşındaki Elif Bulut, hasta yatağında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın Kürt olduğunu öğrenince kendisine çağrıda bulundu.

Cevdet Yılmaz'ın kendisi gibi Kırmanç (Zaza) olduğunu ve kendi insanı olduğunu belirten Elif Bulut, ölmek üzere olduğunu ve son isteğinin ise köyünün köprüsünün yapılarak cenazesinin köyüne defnedilmek istediğini söyledi.

Elif Bulut, şu ifadeleri kullandı: "Kırmanc mıdır? Ben kendisine söylüyorum, Allah’ını seversen Cevdet, köyümüzün yolunu yap. Cevdet, sen Allah'ı tanıyorsan, köyümüze yol getir. Ben ömrümü tamamladım, vasiyetimi yaptım beni oraya götürüp orada gömün ne olur. Burada mezarlık yok beni oraya götürün orada gömün. Sende bizim evladımızsın sende bizim insanımızsın. Köyümün köprüsünü yap ve beni köye götürün."

Dersim'de uzun yıllar yasaklı olan bölgeler 2022 yılında alınan kararla  - "Geçici Özel Güvenlik Bölgesi" statüsünden çıkarıldı. (HABER MERKEZİ)