10 liraya boş tost yiyoruz: Tostçu bizi seviyor, içine salça sürüyor

CHP'li Gürsel Tekin İstanbul Eyüp'teki Avas Sanayi sitesini ziyaret etti. Bir işçi tostun bile 25 TL olduğunu söyleyerek 10 TL'ye boş tost yediklerini anlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gürsel Tekin, ‘Öteki İstanbul’ ziyaretler kapsamında, Eyüp’te bulunan Avas Sanayi Sitesi’nin esnafıyla bugün bir araya geldi. Tekin, burada esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Gürsel Tekin, ilk olarak, çalıştıkları fabrikadan alamadıkları tazminatlar için 616 gündür eylem yapan Uzel Makina Fabrikası çalışanlarını ziyaret etti. Tekin, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kadere bak; buraya ilk kez İstanbul İl Başkanı olduğum zaman gelmiştim. Üstünden tam 14 yıl geçmiş. 14 yıldır burada insanlar hak, hukuk ve adalet arıyorlar. Bunlar için adalet işlemiyor. Kimler için işliyor? Siyasal düşüncelerini ifade eden, bugünkü iktidara itiraz edenler için yargı kararları jet hızıyla geçiyor. Ama emekçinin yargı kararı 616 gündür bekliyor. Yani 15 yıldır burada hark arama eylemleri yapıyorlar. 2,5 yıldır çadır kurdular ve 15 yıldır haklarını aramak için mücadele ediyorlar. Kamuoyunun takdirine sunmak istiyorum. Ama kazanacaksınız, bir gün mutlaka kazanacaksınız. Adalet yerini bulacaktır hiç merak etmeyin.” 

'BİR TOST 25 LİRA, BOŞ TOST YİYORUZ'

Tekin, daha sonra sanayi sitesindeki bir çay ocağında esnafla ve vatandaşlarla sohbet etti. Tekin’le bir sanayi çalışanı arasında şu diyalog yaşandı.

Vatandaş: Tost bile yiyemiyoruz. Bir tost 25 lira. Boş tost yiyoruz. Hani kuru ekmeği basıyor ya makineye, içine bir şey koymuyor, ekmeği basıyor makineye.

Gürsel Tekin: Ciddi mi diyorsun?

Vatandaş: Kuru ekmeği makineye basıyor, elektrik harcanıyor, bir de ekmek parası karşılığı 10 lira alıyor. Tostçu bizi seviyor, devamlı müşterisiyiz, o yüzden bize salça sürüyor. Kimse inanmıyor buna değil mi?

Gürsel Tekin, daha sonra işletme sahibine “Nasıl oluyor peynirsiz tost” diye sordu. İşletme sahibi de “Hayat öyle bir şey olmuş ki Gürsel Abi, bir kilo kaşar 100 lira olur mu” karşılığını verdi. Tekin de “Markette 160 lira, yine 100 liraya ucuz buluyorsun. Yani tosta salça sürün salça ile… Hayaldi gerçek oldu, neler görüyoruz. Eskiden tost isterdiniz; en pratik, en ucuz temel gıda maddesidir. Şimdi insanlar geliyor, tost istiyor, karnını doyuracak, onu peynirsiz istiyor, çünkü peynirlisi 25 lira olunca öbürü 12,5 lira, peynirsiz olanı yemek zorunda kalıyor. Türkiye’yi ne hale getirdiniz” dedi. (HABER MERKEZİ)
Etiketler Gürsel Tekin eyüp