10 kişiden 4'ü günü aynı maske ile geçiriyor

Korona virüsü salgını sırasında maske kullanım alışkanlıklarını araştıran İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent'in online araştırma servisi Adgager, çalışma raporlarını yayımladı. Rapora göre her 10 kişiden 4'ü bütün gün aynı maskeyi kullanırken yüzde 77'si ise cezaların ağırlaştırılması gerektiğini düşünüyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent'in online araştırma servisi Adgager, Maske Kullanım Alışkanlıkları isimli raporunu yayımladı. Rapora göre her 10 kişiden 4'ü, bir maskeyi gün boyu kullanırken, katılımcıların neredeyse yarısı maskesini birkaç saat kullandıktan sonra değiştirdiğini belirtti. Kumaş maske kullanan her 3 kişiden 1'i ise maskesini her gün yıkıyor ve yıkamadan asla kullanmıyor.

HER 4 KİŞİDEN 3'Ü CERRAHİ MASKE KULLANIYOR

Pandemi sürecinde maske kullanım alışkanlıklarını incelemek amacıyla online görüşme tekniğiyle gerçekleştirilen çalışmaya, Türkiye'nin 12 bölgesinden 79 ilde yaşayan 2 bin 553 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 73'ü cerrahi maske kullandığını belirtirken bez ve kumaş maskelerin kullanımı ise yüzde 15 oldu. Yıkanabilir nano maskeler yüzde 5, N95 maske yüzde 4, FFP3 maske yüzde 2 ve N99 yüzde 1 kullanım oranına sahip.

50'Lİ PAKETLER TERCİH EDİLİYOR

Cerrahi maskelerin kullanım ömrü kısa olduğu için sık sık yenilenen ve sürekli ihtiyaç duyulan 20'li, 30'lu ya da 50'li paketlerin satış kanalları da tüketim oranına paralel biçimde artış gösterdi.

Rapora göre, cerrahi maske kullananların yüzde 58'i, kullanım ömrünün kısa olması ve sürekli ihtiyaç duyulan bir ürün olması nedeniyle maske alırken 50'li paketleri tercih ediyor. Tüketicilerin maske satın almak için ilk tercih ettiği yer yüzde 35 ile eczaneler olarak belirlendi. Marketler ise yüzde 30 ile eczaneleri takip etti.

CEZA VE YAPTIRIMLAR AĞIRLAŞTIRILMALI

Rapora göre, katılımcıların yüzde 55'i aldığı önlemleri yeterli buluyor ancak çevresindekilerin gerekli önlemleri almadığını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 77'sine göre ise mevcut ceza ve yaptırımların ağırlaştırılmalı.

YÜZDE 84 VAKA SAYILARININ ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

Korona virüsüne karşı etkili bir aşı bulunması halinde katılımcıların yarısı mutlaka aşı yaptıracağını ifade ederken Her 10 kişiden 8'i artan vakalar nedeniyle endişelerini sonlandıramadığını belirtirken ikinci dalganın geleceğini ve vaka sayılarının giderek artacağını düşünenlerin oranı yüzde 84. Her 10 kişiden 6'sı ise pandeminin 1 ya da 2 yıl içinde sona ereceğini öngörüyor. (HABER MERKEZİ)