'1 yılda 216 milyon lira kar eden PTT, nasıl 2 yılda 1 milyar 959 milyon lira zarar eder?'

Haber-Sen: Bir yılda 216 milyon lira kar eden PTT iki yılda 1 milyar 959 milyon lira nasıl zarar eder? Zararın nedeni yandaş iştirakçi şirketlere verilen ihaleler ve yapılan kayıtsız israflar.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - KESK' e bağlı Haber-Sen İzmir 6 Nolu Şube üyeleri, son günlerde PTT'lerde yaşanan usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Sendika binasında düzenlenen toplantıda konuşan Haber-Sen 6 Nolu Şube Mali Sekreteri Düzgün Daş, özellikle son dönemde PTT ile ilgili zararların çok olduğu, sıkça yazılı ve görsel basına yansıdığını söyledi. Bu zararların sebebinin çalışan kamu emekçileri değil, PTT’yi kamu hizmeti veren bir kurum olmaktan çıkarıp şirket gibi işletme hevesinde olan PTT yönetimi olduğunu vurgulayan Daş, şunları kaydetti:

'2018'DE 216 MİLYON LİRA KAR ETTİ'

“PTT’nin imajı bozulacak denilerek emekçilerin sosyal medya hesaplarını takibe alıp ceza ve sürgünle uğraşan PTT Genel Müdürlüğünün asıl görevi kurumda yolsuzluk ve hırsızlıkların önünü geçip şeffaflığı sağlamaktır. PTT, Varlık Fonu'na devredilmesinin ardından KİT'ler içinde en çok zarar eden kurumlardan biri oldu. TBMM KİT Komisyonundaki görüşmelerde Genel Müdür Hakan Gülten, 2018'de 216 milyon lira kâr eden PTT'nin, 2019'da 1 milyar 218 milyon, 2020'de ise 741 milyon lira zarar ettiğini açıkladı. İki yıllık zarar, 1 milyar 959 milyon lira oldu."

“Bir yılda 216 milyon lira kar eden PTT iki yılda 1 milyar 959 milyon lira nasıl zarar eder?” diye soran Daş, bu zararın nedeninin emekçiler değil, yandaş iştirakçi şirketlere verilen ihaleler ve yapılan kayıtsız israflar olduğunu vurguladı. Daş şunları sıraladı:

* Taşeron ve İHS’li çalışma biçimi kaldırılarak; güvenceli iş, güvenli bir gelecek amacıyla ve iş barışının bozulmaması için tüm çalışanlara ayrım yapılmaksızın kadro verilebilirdi,

* 55 yaşından sonra re’sen emekliliğe sevk edilen dağıtıcılara yıpranma hakları verilebilirdi,

* 4 yıllık fakülte mezunu olan dağıtıcıların ayrım gözetilmeksizin memurluğa atanması yapılabilirdi,

* Üst düzey yöneticilere yapılan skala ayarlaması, ayrım gözetmeksizin tüm çalışanlara da yapılabilirdi,

* Tüm PTT çalışanlarına 3600 ek gösterge verilebilirdi,

* 50’nin üzerinde çalışanı olan iş yerlerinde kreş açılabilir ve daha küçük iş yerlerinde bundan yararlanamayan tüm çalışanlar için kreş yardımı yapılabilirdi,

* Kapatılan Sosyal Tesisleri ve Dinlenme Kampları tekrar açılarak PTT Emekçilerine hizmet sunulabilirdi,

* İş yükü altında ezilen PTT Emekçisinin insanca çalışabileceği bir ortamın yaratılması için yeni personel alımı yapılabilirdi,

* Covid-19 döneminde canla başla çalışan PTT Emekçisine ayrım yapmaksızın Nakit Destek ödeme yapılabilirdi.

'YAPBOZA DÖNEN PTT İŞLEYİŞİNİN GÜNAH KEÇİSİ PTT EMEKÇİLERİ DEĞİL'

Daş, yapboz tahtasına dönen PTT işleyişinin günah keçisinin PTT emekçileri olmadığını söyledi. Son olarak PTT yönetimine çağrıda bulunan Daş, “Yönetim hakkını, sınırsız ve fütursuzca, iş barışını bozacak şekilde 'Ben yaptım oldu' anlayışıyla kullanmak yerine çalışanlar ve emek mücadelesi veren sendikalarla karşılıklı ilişki ve diyalog kurmalı ve iş barışı ve PTT’de ki çalışma huzurunu bozacak hukuka aykırı uygulamalarından acilen vazgeçmelidir. Yapılan tüm haksız hukuksuz israfların ve yolsuzlukların karşısında duracağımızı ve mücadelemizi sürdüreceğimizi tekrarlıyoruz” dedi. (DUVAR)